Spotkania – z młodzieżą, biskupami Niemiec, Centralną Radą Katolików Niemieckich, seminarzystami i katolikami świeckimi działającymi w strukturach kościelnych i niedzielna Msza św. złożą się jutro na półtoradniowy pobyt Benedykta XVI we Fryburgu Bryzgowijskim.
Papież przybędzie tam wczesnym popołudniem i pozostanie do następnego dnia, czyli końca swej wizyty w Niemczech. Miasto to jest postrzegane jako wzorcowe, gdy chodzi o współżycie chrześcijan różnych wyznań i ochronę środowiska.
Archidiecezja Fryburg Bryzgowijski leży w południowo-zachodniej części Niemiec. Jest stosunkowo młodym biskupstwem niemieckim, gdyż istnieje tylko 190 lat, choć chrześcijaństwo na tych terenach ma znacznie starsze tradycje. Wspólnoty wiernych były tu bowiem już pod koniec panowania rzymskiego, przede wszystkim w Konstancji. Jako pierwsi misjonarze przybyli nad Ren i Jezioro Bodeńskie w VI w. czterej mnisi: Frydolin, Landolin, Trudpert i Gallus (Gaweł).
W następnych wiekach na terenie obecnej diecezji fryburskiej powstawały kolejne klasztory. Jednym z nich był klasztor Reichenau założony w 724 r. na wyspie na Jeziorze Bodeńskim. Obecnie znajduje się on na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wiele innych klasztorów zaczęło szybko gromadzić wokół siebie okolicznych chrześcijan, ponieważ prowadziły szkoły przyklasztorne.
Biskupstwo Konstancji powstało już w 585 r. i obejmowało stosunkowo rozległy obszar. Na jego terenie działał od 934 r. aż do śmierci w 975 r. „biskup Alemanów” Konrad.
Konstancja przeszła do historii na początku XV wieku jako miejsce obrad soboru powszechnego w latach 1414-18. Zwołał go antypapież Jan XXIII na żądanie cesarza Zygmunta Luksemburskiego, a celem tego zgromadzenia było zakończenie wielkiej schizmy zachodniej. Gdy Sobór się rozpoczynał, istnieli trzej – uważający się za prawowitych – papieże: Benedykt XIII (obediencja awiniońska), Grzegorz XII (rzymska) i Jan XXIII (pizańska). Jan XXIII, jeden ze zdetronizowanych papieży, uciekł przez Schaffhausen do Fryburga, gdzie na polecenie cesarza został aresztowany 29 kwietnia 1415 r. Była to jedyna dotychczas „wizyta papieża” we Fryburgu.
W 1821 r. Pius VII utworzył prowincję kościelną Górnego Renu, w której skład weszła m.in. archidiecezja fryburska, choć oficjalnie powstała ona dopiero w 1827 r., a pierwszym jej arcybiskupem był Bernhard Boll. Katedrą została gotycka świątynia budowana od XIII w. do połowy XVI w. jako kościół parafialny. Dziś archidiecezja Fryburg Bryzgowijski jest jednym z najbardziej chrześcijańskich regionów Niemiec. Spośród 10,8 mln mieszkańców Badenii i Wirtembergii do dwóch największych wyznań należy ok. 7,4 mln osób: 3,9 mln do Kościoła katolickiego i 3,5 mln – do Kościoła ewangelicko-luterańskiego.
W 2003 r. Jan Paweł II mianował 14. arcybiskupem Fryburga niespełna 65-letniego wówczas ks. Roberta Zollitscha, który sakrę przyjął 20 lipca tegoż roku. Od 2008 r. jest on także przewodniczącym Niemieckiej Konferencji Biskupów. W tym charakterze jest on „twarzą i głosem” Kościoła katolickiego w Niemczech, a także pierwszym partnerem do rozmów ze światem polityki i gospodarki.
Fryburg jest drugą pod względem liczby katolików (po Kolonii) archidiecezją niemiecką. Znaczenie miasta podkreśla jeszcze fakt, że mieści się tu Caritas Niemiec – największa w tym kraju organizacja społeczna.
Podobnie jak inne tamtejsze diecezje także Fryburg doświadcza występowania wiernych z Kościoła, coraz mniej osób uczęszcza na Msze św., coraz bardziej odczuwa się brak księży. Na te wyzwania archidiecezja stara się odpowiednio reagować i w miarę możliwości stara się je rozwiązywać.
Wielką wagę przywiązują Kościoły tego regionu do dobrych stosunków ekumenicznych. Według miejscowego biskupa ewangelickiego Ulricha Fischera, „ekumeniczne zegary w regionie tykają inaczej”. Oznacza to, że wszyscy żyją w zgodzie, utrzymują ze sobą na co dzień kontakty, co jest dość niezwykłe w innych częściach Niemiec. Symbolem tych dobrych związków ekumenicznych jest zbudowana kilka lat temu betonowa świątynia, mieszcząca pod jednym dachem kościoły katolicki i ewangelicki. Ruchome, rozsuwane ściany między obu budynkami pozwalają sprawować wspólne nabożeństwa.
W wymiarach ogólnoniemieckich Fryburg jest wzorcowym miastem pod względem ekologicznym. Realizowana tu koncepcja rozwiązań komunikacyjnych i budownictwa przyciąga ekspertów z różnych krajów. Od kilku lat w regionie mają swoje siedziby innowacyjne firmy branży ekologicznej i technik wykorzystywania energii słonecznej. W ponad 200-tysięcznym mieście działa też duży uniwersytet, na którym kształci się ok. 30 tys. studentów.