Tylko tydzień pozostał wyborcom niepełnosprawnym i starszym, aby poinformować właściwy urząd miasta lub gminy o zamiarze głosowania korespondencyjnego, w tym również za pomocą nakładki na karty sporządzonej w alfabecie Braille'a.
Zgodnie z wprowadzonymi w nowym Kodeksie wyborczym przepisami, osoby niepełnosprawne i starsze mogą w jesiennych wyborach parlamentarnych skorzystać z nowych udogodnień, m.in. głosowania korespondencyjnego oraz z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a. Wcześniej muszą jednak dopełnić odpowiednich formalności.
Z możliwości głosowania korespondencyjnego może skorzystać wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoba, która chce w ten sposób zagłosować, musi do poniedziałku 19 września poinformować o tym właściwy urząd miasta lub gminy.
Co ważne - nie musi tego robić osobiście. Może zawiadomić urząd telefonicznie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. Wtedy pakiet wyborczy i karta zostaną mu przesłane bezpośrednio.
Zgłoszenie musi zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, pesel, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania i informację, o jakie wybory chodzi (osoby, które nie skorzystają z gotowego druku zgłoszenia muszą dopisać: wybory do Sejmu RP i do Senatu RP zarządzone na dzień 9 października 2011 r.).
W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.
Druki wniosków, na których można zgłaszać zamiar głosowanie korespondencyjnego, dostępne są w urzędach miasta lub gmin oraz na stronach internetowych urzędów.
Takie zgłoszenie musi zawierać kopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Chodzi o orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczenie o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów. Dotyczy to także osób o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Wyborca otrzyma do rąk własnych, nie później niż 7 dni przed dniem głosowania - za pośrednictwem Poczty Polskiej lub bezpośrednio od urzędnika - tzw. pakiet wyborczy.
Znajdzie się tam m.in.: koperta zwrotna, koperta na karty wyborcze, same karty oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja głosowania korespondencyjnego. Wyborca, który zaznaczy, iż chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille'a, również otrzyma ją w przesyłce.
Po oddaniu głosu wyborca zakleja kopertę zawierającą kartę do głosowania, którą - wraz z wypełnionym oświadczeniem - wkłada do koperty zwrotnej i wysyła ją na adres obwodowej komisji wyborczej.
Jeśli koperta zawierająca kartę do głosowania nie będzie zaklejona lub jeśli wyborca nie dołączy do przesyłki oświadczenia o tajnym i osobistym głosowaniu - jego głos nie zostanie policzony.
Wyborca niepełnosprawny nie musi iść ze swoją przesyłką na pocztę - na jego wniosek bezpłatnie odbierze ją listonosz, nie później jednak niż ostatniego dnia roboczego przed dniem wyborów. Aby listonosz odebrał przesyłkę, wyborca musi wcześniej zawiadomić najbliższy urząd pocztowy o chęci oddania głosu drogą korespondencyjną.
Gdy wyborca spóźni się z zawiadomieniem urzędu pocztowego, może osobiście w dniu wyborów do czasu zakończenia głosowania dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
Dla ułatwienia niepełnosprawnemu wyborcy oddania na czas głosu w kodeksie przewidziano, aby cała procedura odbyła się przed wyznaczonym dniem wyborów. Jeżeli koperta zwrotna zostanie odebrana wcześniej, Poczta Polska jest zobowiązana przechowywać ją w warunkach bezpieczeństwa, a w dniu głosowania doręczyć do obwodowej komisji wyborczej.
Głosować korespondencyjnie nie będą mogli wyborcy umieszczeni w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz domach studenckich, a także w obwodach utworzonych na polskich statkach morskich, a także wyborcy, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania.