Kanoniści będą obradować w Warszawie

Około trzystu uczestników z Polski i zagranicy weźmie udział w XIV Międzynarodowym Kongresie Prawa Kanonicznego „Administracja w prawie kanonicznym”, który odbędzie się w dniach 14-18 września br. w Warszawie. Kongres jest organizowany w Polsce po raz drugi. Na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się zaś po raz pierwszy. Wcześniej, 18 lat temu, organizował go Katolicki Uniwersytet Lubelski

Kongresy Prawa Kanonicznego mają na celu nie tylko pogłębianie wiedzy w zakresie danego zagadnienia z nauki prawa kanonicznego, ale też promocję studium prawa kanonicznego w danym regionie świata. Organizowany tym razem w Polsce Kongres będzie poświęcony władzy wykonawczej w Kościele i funkcjonowaniu urzędów kościelnej administracji. Postępowanie administracyjne w instytutach życia konsekrowanego, dyspensowanie proboszcza, wydalanie ze stanu duchownego, procedury wobec osób odstępujących aktem formalnym od Kościoła, administracja Kościoła a porządek państwowy oraz modele prawne postępowania w sprawach o dyspensę od celibatu duchownych to tylko niektóre tematy, które poruszą zgromadzeni. W programie przewidziano też dyskusję i wymianę doświadczeń, jeśli chodzi o sprawy administracyjne w Kościele w różnych częściach świata.

Pięciodniowe spotkanie rozpocznie się w środę 14 września przed południem. W sesji inauguracyjnej wezmą udział m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i prymas Polski abp Józef Kowalczyk a także prezydent Polski Bronisław Komorowski. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru. Ważnym punktem programu będzie wręczenie Doktoratu honoris causa kard. Péterowi Erdő, arcybiskupowi metropolicie Esztegrom-Budapeszt, Prymasowi Węgier w czwartek 15 września. W sobotę zaś 17 września o godz. 19.00 uczestnicy Kongresu wezmą udział we Mszy św. w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Eucharystii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kongres zakończy się w niedzielę 18 września. Tego dnia zostaną też ogłoszone wyniki wyborów na stanowiska w Zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Kanonistów. Warto podkreślić, że na rozpoczynający się Kongres przygotowano monografię "Prawo administracyjne w Kościele", w której ks. prof. Józef Krukowski przedstawił całościowe ujęcie problematyki.

„Powierzenie Wydziałowi Prawa Kanonicznego przez Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo organizacji Kongresu jest dla nas zaszczytem, wpisujemy się bowiem w historię tych Kongresów, a ponadto jest to dobra okazja do promocji Wydziału, jako znaczącego na arenie międzynarodowej ośrodka naukowego prowadzącego badania w zakresie prawa kanonicznego, a także do promocji naszego Uniwersytetu, a także Stolicy i naszego kraju” – podkreśla przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW ks. prof. Józef Wroceński.

Kongres jest organizowany przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy współpracy naukowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Kanonistów (Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo) z siedzibą w Rzymie. Organizatorzy spodziewają się około trzystu uczestników z Polski i zagranicy. Obecni będą goście prawie ze wszystkich krajów europejskich, w tym z krajów Europy Środkowej, a ponadto z USA, Kanady, Brazylii, Meksyku, Argentyny, Libanu, Filipin.

Międzynarodowy Kongres Prawa Kanonicznego, który odbędzie w dniach 14-18 września w Warszawie jest czternastym już kongresem z zakresu prawa kanonicznego (prawa kościelnego). Ostatnio organizowały go ośrodki uniwersyteckie prowadzące badania w zakresie prawa kanonicznego w Bejrucie (Liban) w 2004 r. i w Wenecji (Włochy) w 2008 r. W 1993 roku gospodarzem spotkania był zaś Lublin.

 

« 1 »

BP KEP