Abp Henryk Hoser przekazał dziś oficjalnie Kleryckiemu Instytutowi Zakonnemu Chemin Neuf opiekę nad parafią Opatrzności Bożej w Wesołej w Warszawie. Funkcję nowego proboszcza objął ojciec Mariusz Tłokiński. W posłudze duszpasterskiej będzie mu pomagał o. Sebastian Ostryński.
Zobacz film przybliżający charyzmat Wspólnoty Chemin Neuf: Pięćdziesiątnica dla jedności
Podczas uroczystej Mszy św. bp warszawsko-praski zapewniał wiernych, że tradycyjna praca duszpasterska w parafii będzie kontynuowana. – Spotkania formacyjne dla kandydatów do bierzmowania, dzieci, ministrantów, opieka nad chorymi, nabożeństwa oraz wszystkie zwyczaje i tradycje miejscowe będą zachowane – powiedział abp Hoser.
Ponadto wyraził nadzieję, że kapłani we współpracy ze Wspólnotą Chemin Neuf, do której przynależą, będą wprowadzali nowe, sprawdzone już w wielu miejscach rozwiązania duszpasterskie, takie jak sesje i weekendy „Kana” dla małżeństw, czy rekolekcje „Jerycho" dla młodzieży.
Od lewej: o. Mariusz Tłokiński CCN, abp Henryk Hoser, o. Laurent Fabre, założyciel Wspólnoty Chemin Neuf
Wojciech Górecki
Abp Hoser podkreślił, że wychowanie dzieci i młodzieży powinno zmierzać do umiejscowienia w ich sercu Boga. Jak zaznaczył, jest to cel wszelkiej pedagogiki. - Jeżeli stracimy Go z serca wówczas, jak mówi Pismo Święte, nasze życie popadnie w ruinę – tłumaczył abp Hoser. Jego zdaniem, najwymowniejszym tego przykładem jest widoczny od lat kryzys dechrystianizacji, który dotarł już także do Polski. Towarzyszy mu pojawienie się niebezpiecznych prądów, do który można zaliczyć promowanie kultury homoseksualnej i ideologii gender, czyli płci kulturowej, która mówi, że człowiek ma prawo wybrać sobie płeć.
Mamy jednak wszystko, co potrzebne, aby pokonać zagrożenia – stwierdził abp Hoser. - Trzeba przeciwstawić się współczesnym tendencjom przez jedność i wierność. Jedność Kościoła i wierność Jezusowi Chrystusowi, który go założył.
Abp Hoser prosił także wiernych o modlitwę w intencji powołań kapłańskich. Jak podkreślił, „każdy kapłan jest cennym darem, ponieważ sprawując sakramenty aktualizuje osobę i działanie Jezusa Chrystusa w Kościele”.
Odwołując się do danych statystycznych arcybiskup stwierdził, że niestety diecezja warszawsko-praska w porównaniu z innymi w Polsce ma wciąż zbyt mało księży. – U nas na jednego kapłana przypada 2,5-3 tysięcy wiernych, podczas gdy na innych obszarach naszej Ojczyzny poniżej tysiąca – zauważył arcybiskup. Przypominając słowa proboszcza z Ars, który przestrzegał przed spoganieniem ludzi pozbawionych kapłana, abp Hoser apelował do wiernych o modlitwę o nowe powołania kapłańskie.
Chemin Neuf jest międzynarodową wspólnotą katolicką o powołaniu ekumenicznym. Powstała w Lyonie w 1973 r. Jej założycielem jest o. Laurent Fabre. Wspólnota Chemin Neuf szczególnie koncentruje się na budowaniu jedności małżeństwa i rodziny, jedności w Kościele i pomiędzy Kościołami, krajami oraz narodami. We Wspólnocie uczestniczą kobiety i mężczyźni wszystkich stanów: kapłani, osoby konsekrowane, osoby stanu wolnego, małżeństwa. Wspólnota Chemin Neuf, choć powstała na gruncie katolickim, przyjmuje również członków innych Kościołów – szanując ich własną tożsamość wyznaniową.
Czerpie ona swoją duchowość ze spotkania się tradycji ignacjańskiej, karmelitańskiej (św. Teresa z Avila) i współczesnej Odnowy w Duchu Świętym. W Polsce Wspólnota obecna jest od 15 lat. Członkowie Wspólnoty żyją w małych, 7-12 osobowych fraterniach.
Do Polski Wspólnota przybyła w 1996 r. Dziś jest obecna w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Lublinie, Kutnie, Łącku, Płońsku, Łowiczu, Nysie. W 1998 r. dekretem bp. Kazimierza Romaniuka, zostało jej powierzone prowadzenie Domu Rekolekcyjnego w Wesołej przy parafii Opatrzności Bożej. . Od dzisiaj proboszczem tej parafii jest o. Mariusz Tłokiński, wikarym parafii został o. Sebastian Ostryński, obaj z Kleryckiego Instytutu Zakonnego Chemin Neuf.
W 2003 r. kard.Józef Glemp jako metropolita warszawski przyjął do Polski Klerycki Instytut Zakonny Chemin Neuf do archidiecezji warszawskiej i zezwolił na założenie domu w Warszawie. W 2005 r. Chemin Neuf zostało zatwierdzone jako Publiczne Stowarzyszenie Wiernych na terenie archidiecezji warszawskiej, a w pięć lat później w diecezji warszawsko-praskiej. We wrześniu 2009 abp Hoser powierzył Wspólnocie Chemin Neuf odpowiedzialność za parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Mistowie k. Mińska Mazowieckiego.
W naszym kraju Wspólnota Chemin Neuf jest najbardziej znana z letnich Sesji KANA dla małżeństw. Od 1994 roku wzięło w nich udział ponad 800 małżeństw, z czego połowa podjęła dłuższą formację we fraterni Kana. Małżeństwa będące we Fraterni KANA (aktualnie 42 małżeństwa z całej Polski) uczestniczą w rocznej formacji prowadzonej przez Wspólnotę, która obejmuje comiesięczne spotkania małych grup małżeńskich, udział w weekendach formacyjnych, udział w posłudze dla innych małżeństw, posługę w letniej Sesji KANA.
Wspólnota Chemin Neuf bardzo angażuje się w duszpasterstwo młodych. Dla gimnazjalistów i licealistów organizuje weekendy formacyjne oraz tygodniowy obóz letni. Natomiast młodzieży w wieku 18-30 lat proponuje rekolekcje „Jerycho” na bazie duchowości ignacjańskiej.
W Polsce Wspólnota organizuje także od 2000 roku rekolekcje według Ćwiczeń Duchownych św. Ignacego. Proponuje także rekolekcje „Anamneza” oraz cykl „Siloe”. Pierwsze – mają charakter pojednania ze swoją historią. Natomiast cykl „Siloe” proponuje drogę uzdrowienia wewnętrznego dla osób doświadczających trudności w relacjach. Proces ten dokonuje się w klimacie modlitwy osobistej i wspólnej z indywidualnym towarzyszeniem duchowym.
Jedną ze sprawdzonych w wielu krajach form działalności Chemin Neuf jest prowadzenie domów studenckich. Od 2007 roku Wspólnota prowadzi w samym centrum Łodzi, Dom Studencki dla studentek i studentów studiów dziennych ze wszystkich łódzkich uczelni. Przyjmuje studentów i studentki w wieku 18-25 lat.
Pierwsza w Polsce parafia zastała powierzona Wspólnocie Chemin Neuf w 2009 r. w Mistowie pod Mińskiem Mazowieckim. Wspólnota prowadzi tam typową parafialną pracę duszpasterską (np. spotkania formacyjne dla kandydatów do bierzmowania, spotkania z dziećmi, ministrantami, opieka nad chorymi itp.) Obecnie fraternię w Mistowie tworzą kapłan z Instytutu Zakonnego Chemin Neuf, dwie siostry oraz jedna rodzina.
Z inicjatywy Wspólnoty Chemin Neuf działa także Międzynarodowa Fraternia Ekumeniczna „Net for God” jako „sieć modlitwy, formacji i ewangelizacji” dla budowania pokoju i jedności między krajami i Kościołami. Ruch ten powstał po Światowych Dniach Młodzieży w Rzymie w 2000 r. W Polsce zaangażowanych jest w niego 300 osób – na świecie ok. 8 tys. osób.
Wspólnota Chemin Neuf była jednym z głównych organizatorów wyjazdu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Razem ze Wspólnotą przyjechało do Madrytu ok. 2500 młodych z całego świata w tym ok. 500 z Polski.
Wspólnota jest międzynarodowa. Istnieje w ponad 60 krajach świata i jest mocno zakorzeniona w 25 z nich. Liczy obecnie ponad 1,4 tys. osób różnych narodowości. Obecnie Wspólnota Chemin Neuf prowadzi misję w ponad 50 krajach i jest obecna (ma domy wspólnotowe) w 25 z nich.