Analizę młodego pokolenia w obszarach aspiracji i oczekiwań, demografii, edukacji i rynku pracy zawiera raport "Młodzi 2011", który w poniedziałek przedstawił minister w kancelarii premiera Michał Boni.
Raport "Młodzi 2011" powstał w wyniku prac interdyscyplinarnego zespołu pod kierunkiem Boniego, jego autorką jest prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Szafraniec. W spotkaniu bierze udział także m.in. minister edukacji Katarzyna Hall.
"Zadaliśmy sobie pytanie, jakie siły rozwojowe są w naszym kraju potrzebne, jakie są i jakie należy wydobyć, by te cele i zamiary, jakie sobie stawiamy w perspektywie co najmniej jednej generacji osiągnąć. W oczywisty sposób uznaliśmy, że potrzebujemy więcej wiedzieć na temat młodego pokolenia, drugiego wyżu demograficznego w powojennej Polsce" - powiedział Boni.
Podkreślił, że raport powstał z chęci, aby polityka była oparta o rzetelną analizę rzeczywistości. "Nie tylko o stereotypy, nie tylko o wyobrażenia, które stają się hasłami, okrzykami ze strony gazet, często wykrzywiając rzeczywistość" - dodał.
"Dzisiejsza młodzież to nie jest pokolenie, które chce zmienić świat, to raczej pokolenie, które chce się w nim zaadaptować i w nim realizować swoje cele i aspiracje" - powiedziała Szafraniec. Podkreśliła, że jest to pokolenie, które może stać się współkreatorem nowej rzeczywistości. Dodała, że młodzież jest "bardzo zachłanna na życie", co jednak nie znaczy że jest roszczeniowa.
Raport "Młodzi 2011" zawiera rekomendacje działań i wskazania dla polityk publicznych. Prezentuje dane na temat małżeństwa, rodziny, nowych wzorców seksualności, konsumpcji i sposobów spędzania wolnego czasu, poglądów, postaw i obecności w publicznej sferze życia. Przedstawia obszar zdrowia, zachowań ryzykownych i spójności społecznej.