Prawosławny metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz (Sabodan) przyjął 23 sierpnia w swej siedzibie w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej greckokatolickiego arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława (Szewczuka). Było to pierwsze w historii spotkanie zwierzchników obu kanonicznych Kościołów ukraińskich – greckokatolickiego i prawosławnego.
Wydział prasowy Ukraińskiego kościoła Greckokatolickiego (UKGK) stwierdził w specjalnym oświadczeniu, że arcybiskup złożył metropolicie gratulacje z okazji 45-lecia jego sakry biskupiej (przyjął ją 9 lipca 1966) i w związku z nadaniem mu 11 lipca br. tytułu Bohatera Ukrainy. Podziękował mu również za życzenia i pozdrowienia, jakie otrzymał od niego z okazji objęcia w marcu br. urzędu zwierzchnika UKGK. Ponadto wyraził mu wdzięczność za obecność na jego intronizacji przedstawiciela Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego – UKP PM) bp. Hilarego.
Metropolita ze swej strony podkreślił ważność dobrych stosunków wzajemnych między obu Kościołami i rozwijania konstruktywnej współpracy tam, gdzie jest to możliwe, dla dobra narodu ukraińskiego – głosi komunikat wydziału prasowego UKGK. Dodaje, że obie strony omówiły też sprawy praktycznej współpracy dwóch wyznań pierwotnego Kościoła kijowskiego, pochodzącego z chrztu św. Włodzimierza. Dotyczy to zwłaszcza środków przekazu i oświaty. Podkreślono także ważność społecznej służby Kościoła w życiu społeczeństwa.
Na zakończenie spotkania abp Swiatosław podarował swemu rozmówcy pierwsze ukraińskie wydanie Ewangelii Anny Jarosławowny (tzw. Ewangelia z Reims), powstałej na początku XI wieku, sam zaś wraz z towarzyszącymi mu osobami otrzymał jubileuszowe panagie [krzyże noszone przez biskupów wschodnich z wizerunkiem Matki Bożej – KAI] i przekład Ewangelii na język ukraiński.
Nowy zwierzchnik UKGK odwiedził 18 maja br. patriarchę Filareta, stojącego na czele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który jednak nie jest uznawany za kanoniczny przez oficjalne prawosławie. W tej sytuacji obecne spotkanie z metropolitą Włodzimierzem – głową Kościoła kanonicznego i podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu – ma szczególne znaczenie.
Z Filaretem abp Swiatosław rozmawiał o ewentualnej współpracy, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak zagadnienia moralne, posługa społeczna, stosunki państwowo-kościelne, oświata i wolność religijna. Obaj przywódcy religijni wyrazili też zatroskanie z powodu nasilania się napięć społecznych i ekstremizmu politycznego, podkreślając jednocześnie potrzebę wspólnej obrony suwerenności państwowej, niepodległości, integralności terytorialnej i konsensusu obywatelskiego w kraju.