Przystanek Woodstock jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc, jakie odwiedziłem - stwierdził John Fairs, menedżer zespołu The Prodigy, największej gwiazdy tegorocznego Przystanku. Jerzy Owsiak i zarząd Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odrzucają te krytykę.
Oto fragmenty oświadczenia menedżera The Prodigy:
„W piątek wieczorem nasz production manager Karel Hamm powiadomił nas, że Pan Owsiak, pomimo podpisania kontraktu mówiącego m.in. o ustawieniu barierek ochronnych, nie zamierza dopełnić tego zobowiązania. Organizator Przystanku Woodstock, uznawanego za największy europejski festiwal, mogący pomieścić 500 tysięcy gości, powinien zapewnić barierki ochronne, które stanowią niezbędny element zabezpieczenia wszystkich europejskich i światowych festiwali. Ta zasada obowiązuje w większości krajów i jej przestrzeganie podczas koncertu na Przystanku Woodstock nie jest żądaniem zespołu, obawiającego się o swoje bezpieczeństwo, lecz odpowiedzialną decyzją mającą na celu ochronę polskich fanów. Na postawienie barierek ochronnych nalegał menedżer zespołu John Fairs, mając na uwadze głównie bezpieczeństwo zgromadzonej publiczności. Przestrzeń między barierkami a sceną miała ułatwić pracę ochrony, interweniującej podczas parcia fanów na barierki, oraz ekipy medycznej. Wolne miejsce było potrzebne również straży pożarnej, która chłodziła wodą rozentuzjazmowany tłum pod sceną. Wszystkie te zabiegi nie byłyby możliwe, gdyby nie wolna przestrzeń między sceną a publicznością. Barierki ochronne umożliwiały sprawne działanie służb zatrudnionych przez organizatora, mających na celu dbanie o bezpieczeństwo festiwalowiczów. Pan Owsiak chciał jednak zaryzykować i narazić zebrany tłum na wielkie ryzyko, głównie ze względu na przewyższającą oczekiwania liczbę uczestników, która według raportu promotora wynosiła 670 tysięcy. Realnie impreza o takiej wielkości musiałaby być zabezpieczona wieloma barierkami (…) Przystanek Woodstock jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc, które odwiedziłem podczas mojej 25-letniej pracy. Przestrzegam też wszystkich promotorów i artystów, aby poważnie rozważyli decyzję o udziale w tym festiwalu - może być fatalna w skutkach z powodu niezachowania standardów opieki medycznej oraz bezpieczeństwa zgromadzonej publiczności.”
Jerzy Owsiak i zarząd Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odpowiedzieli własnym oświadczeniem. Czytamy w nim m.in.:
„W dniu 8 sierpnia pan Karel Hamm rozesłał drogą mailową list, który jest niesprawiedliwy, krzywdzący, zawiera nieścisłości oraz niepotwierdzone informacje. Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Wg niedawno opublikowanych wyników badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Agencję HAVAS SPORTS & ENTERTAINMENT jest to także trzeci najlepiej zorganizowany festiwal w Europie. Od wielu lat jest także uważany za wzór pod względem zabezpieczenia tak dużej imprezy masowej. Podest sceny umieszczony jest na wysokości 3,5 metra. Do niezbędnego minimum ograniczone zostały elementy utrudniające poruszanie się i stwarzające ryzyko zgniecenia i stratowania wielotysięcznej publiczności. Zastosowano także stałe oświetlenie publiczności ułatwiające specjalistyczną obserwację i natychmiastowe reagowanie na wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa. Wzorowo oceniany jest także model współpracy wszystkich rodzajów służb pracujących nad zabezpieczeniem imprezy – odpowiednio przeszkolonych wolontariuszy, agencji ochrony, służb medycznych, Biura Ochrony Rządu, straży granicznej, straży pożarnej, wielu formacji policji (oddziałów wywiadowczych, psychologów i negocjatorów, oddziałów prewencji, policji drogowej, brygady antyterrorystycznej, służb pirotechnicznych), wspieranych przez policyjny śmigłowiec. Zdaniem organizatora doszło do nieporozumienia pomiędzy stronami tj. organizatorem koncertu a panem Karelem Hammem. Obu stronom zależało na bezpieczeństwie. Czytając list pana Karela Hamma, można odnieść wrażenie, że pomimo wyjaśnień Organizatora, nie w pełni zrozumiał on jak funkcjonuje festiwal Przystanek Woodstock, jak również nie przyjął do wiadomości, iż festiwal jest zorganizowany zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa dotyczącymi organizacji imprez masowych. (…) Sugerowanie w mailu, ze działania Jerzego Owsiaka mogą być uznane ze przestępcze, jest, mówiąc eufemistycznie, nietaktem. Wbrew temu, co napisał Karel Hamm, nikt nie został ranny. Nikt nie zginął. Uczestnicy koncertu są bezpieczni i szczęśliwi wrócili do domu. Pozostał w nich tylko niesmak po zmanierowanej i niegodnej sceny festiwalu postawie artysty.”
Nasza sonda: Czy na Przystanku Woodstock jest bezpiecznie?
jd, cgm.pl