O tym, jak odczytywać i przekazywać dalej przesłanie św. Jana Pawła II, mówi ks. dr Łukasz Piórkowski.
Szymon Babuchowski: Jesteśmy z tego samego rocznika, więc obaj dobrze pamiętamy marsze po śmierci Ojca Świętego, czuwania w parafiach i modlitwy o 21.37. Mówiło się o nas: „pokolenie JP2”. Czy słusznie? A może jednak trochę na wyrost?
ks. Łukasz Piórkowski: Jestem przekonany, że dla tego pokolenia, które z Janem Pawłem II miało bardzo silny związek emocjonalny, duchowy, dzięki relacjom, które papież z nami budował – to sformułowanie jest zasadne. Jednak obecnie, w 20. rocznicę jego śmierci, możemy powoli odchodzić od nawykowego postrzegania tego dziedzictwa i koncentrować się na tym, co faktycznie jest w nim inspirujące. To był przecież pontyfikat, który zmienił Polskę i świat, zmienił Kościół na przełomie wieków. To dziedzictwo nieustannie oddziałuje głębią przekazu, że odpowiedzią na ludzkie lęki, słabości jest Bóg, Jezus Chrystus oraz świat wartości.
Tyle że 15 lat później ulicami polskich miast przeszły inne marsze, z błyskawicą na sztandarach…
Myślę, że ta forma manifestacji sprzeciwu, której jednym z kluczowych elementów stało się zjawisko nazywane „odjaniepawlaniem” polskiej przestrzeni publicznej, nie była zbudowana na gotowości do debaty. Daleki jestem od definiowania tego zjawiska i wszystkich motywacji, które za nim stoją. Natomiast dla nas jako zespołu tworzącego nowoczesną instytucję kultury oznaczało ono konieczność namysłu nad tym, jakie projekty powinniśmy podjąć, by dostarczyć opinii publicznej mądrych, opartych na faktach argumentów. Tak aby ludzie sami mogli wyciągnąć wnioski. Dlatego nasze muzeum, we współpracy z szeregiem ośrodków naukowych w Polsce, podjęło się zadania przygotowania kilku projektów naukowych. Projekt „Pontyfikat odnowy” pokazuje, że to właśnie Jan Paweł II położył fundament pod proces odnowy Kościoła – chociażby w podejściu do osób skrzywdzonych w Kościele czy potrzebujących. Bardzo ciekawy okazał się projekt „Święty Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy”, któremu towarzyszyły publikacja naukowa oraz wystawa prezentowana w Brukseli, Luksemburgu, Paryżu czy La Salette – ośrodkach związanych z pojawieniem się idei Unii Europejskiej. Z kolei w projekcie „Pontyfikat dialogu”, który obecnie przygotowujemy, chcemy ukazać, w jak wielu obszarach – duchowych, emocjonalnych, naukowych, politycznych czy gospodarczych – papież prowadził dialog.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Szymon Babuchowski
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.