Renta wdowia – komu przysługuje i co zrobić, aby ją otrzymać

Od 1 lipca 2025 r. ZUS będzie wypłacał rentę wdowią – czyli rentę rodzinną łącznie z innym, własnym świadczeniem. Mogą otrzymać ją wdowy i wdowcy, którzy spełniają określone warunki. Swoje uprawnienia mogą sprawdzić na stronie internetowej i infolinii ZUS. I nie muszą się spieszyć – czasu na złożenie wniosku jest dużo.

Co to jest renta wdowia

Renta wdowia nie jest dodatkowym świadczeniem. Jest to połączenie świadczenia po zmarłym współmałżonku, czyli renty rodzinnej i własnego świadczenia. Przy czym jedno z nich można pobierać w całości, a drugie w wysokości 15%.

Zatem jeśli wdowa lub wdowiec mają prawo do:

  • renty rodzinnej oraz

  • własnego świadczenia (np. emerytury),
    to od 1 lipca 2025 r. może otrzymać:

  • 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo

  • 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.

Osoby uprawnione same wybierają najkorzystniejszy dla siebie wariant.

Jak sprawdzić, czy przysługuje renta wdowia

Na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl) dostępna jest specjalna ankieta. Odpowiadając na kilka pytań – krok po kroku – można sprawdzić czy spełnia się warunki do otrzymania renty wdowiej. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu lub czuje się niepewnie w cyfrowym świecie, może zadzwonić na infolinię ZUS (22 560 16 00).

Po wypełnieniu ankiety można skorzystać z kalkulatora do wyliczenia szacunkowej kwoty renty wdowiej. Wszystko to można zrobić bez konieczności wizyty w ZUS.

Co zrobić, aby otrzymać rentę wdowią

Aby otrzymać rentę wdowią trzeba złożyć wniosek na formularzu ERWD – Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Jeżeli ktoś potrzebuje wsparcia, pracownicy ZUS pomogą go wypełnić .

Co trzeba sprawdzić

Przed złożeniem wniosku o rentę wdowią, warto sprawdzić czy ma się prawo do dwóch świadczeń:

  • własnego (np. emerytury lub renty) oraz

  • renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.

Jeżeli uprawniona wdowa lub uprawniony wdowiec ma prawo tylko do jednego świadczenia, najpierw musi złożyć wniosek o drugie świadczenie: swoją emeryturę lub rentę albo rentę rodzinną po współmałżonku. Renta wdowia jest połączeniem dwóch świadczeń.

Ważne! Wniosek o rentę wdowią można złożyć również wtedy, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania. Czyli na przykład ktoś pobiera własną emeryturę i ma złożony wniosek do ZUS o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku.

Jakie informacje są potrzebne do uzupełnienia wniosku

Pracownicy ZUS pomogą wypełnić wniosek o rentę wdowią. W trakcie wizyty zapytają:

  • o PESEL osoby zainteresowanej rentą wdowią,

  • o datę śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna,

  • czy do dnia śmierci współmałżonka osoba, która składa wniosek pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, czyli prowadziła wspólne gospodarstwo domowe ze zmarłym współmałżonkiem, lub czy łączył ją inny rodzaj więzi,

  • czy jest w nowym związku małżeńskim zawartym po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna,

  • czy ma prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną lub czy jest złożony wniosek lub wnioski o własne świadczenie oraz o rentę rodzinną i czeka się na decyzję w sprawie tych świadczeń.

Jeżeli osoba, która ubiega się o rentę wdowią ma ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie musi załączać żadnych dokumentów do wniosku o rentę wdowią.

Kiedy można otrzymać rentę wdowią

Wniosek można złożyć do 31 lipca 2025 r., zatem czasu jest jeszcze dużo i nie trzeba się spieszyć. Jeżeli uprawnione wdowy i uprawnieni wdowcy złożą wniosek do 31 lipca 2025 r., rentę wdowią mogą otrzymać od 1 lipca 2025 r. Jeżeli natomiast zrobią to po 31 lipca 2025 r., to ZUS świadczenie wypłaci od miesiąca, w którym złożą wniosek, jednak nie wcześniej niż od miesiąca spełnienia warunków.

Kontakt z ZUS

W przypadku pytań lub wątpliwości, pomocy udzielą pracownicy:

  • w Centrum Kontaktu Klientów ZUS: tel. 22 560 16 00, e-mail: cot@zus.pl,

  • we wszystkich placówkach ZUS,

  • podczas e-wizyty w ZUS.

Szczegółowe informacje na temat wypłaty świadczeń razem z rentą rodzinną dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl.

Jak przygotować się do wizyty w ZUS

Na wizytę w placówce ZUS trzeba ze sobą zabrać:

  • dokument tożsamości: dowód osobisty, paszport, można też okazać e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel – pracownik ZUS potwierdzi tożsamość i sprawdzi dane adresowe,

  • numer rachunku bankowego, na który chce się otrzymywać świadczenie.

Ważne! Jeżeli do tej pory ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, można pozostać przy tym sposobie lub zmienić sposób wypłaty świadczeń na rachunek bankowy.

 Renta wdowia – komu przysługuje i co zrobić, aby ją otrzymać

Artykuł informacyjny ZUS

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: