Obserwujemy bardzo ważną chwilę z historii naszych południowych sąsiadów. Arcybiskup Moraw, święty Metody, udziela właśnie sakramentu chrztu Borzywojowi I (czes. Bořivoj I), pierwszemu historycznemu władcy Czech z dynastii Przemyślidów. Obok Metodego stoi z gromnicą w ręce i w koronie na głowie ojciec chrzestny Borzywoja – książę wielkomorawski Świętopełk I.
Data tego wydarzenia nie jest znana. Historycy przyjmują obecnie, że stało się to w roku 884. Żeby zrozumieć sytuację, musimy uświadomić sobie, że nie istniało jeszcze wówczas ani państwo czeskie, ani polskie. Na początku IX wieku powstało jednak na wschód od ziem czeskich, na terenie Moraw i Słowacji, państwo słowiańskie, które szybko stało się lokalną potęgą. Zwane Państwem Wielkomorawskim, za czasów Świętopełka I obejmowało już nie tylko Morawy, Słowację i Czechy, ale także być może Śląsk, a podporządkowany Wielkim Morawom był prawdopodobnie również rządzący Małopolską książę Wiślan.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa
Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.