Czekając na lepszy model

"Drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują" (Hbr 9,28).

Hbr 9, 15. 24-28 

Drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują (Hbr 9,28)

Oczekiwanie. Kluczowe dla chrześcijańskiej nadziei słowo redukujemy często do krótkiego okresu liturgicznego w roku. Adwent kojarzy nam się głównie z czasem poprzedzającym Boże Narodzenie, rzadziej z dyspozycją duchową, właściwą dla człowieka, który w Chrystusie odnalazł sens życia. Utrata postawy oczekiwania może wynikać z wielu rzeczy. Na przykład z przywiązania do tego, co tu i teraz, również w życiu kościelnym, w tworzeniu struktur, programów, obliczonych na wymierny efekt tu i teraz. Albo z pewnej niecierpliwości, że paruzja, „o której tyle czytałem”, nie nadchodzi. To doświadczenie jest próbą wiary. „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”. Zatracenie postawy oczekiwania wyraża się też szukaniem nowych objawień, nowych bodźców. A tymczasem pełnia objawienia została już nam dana. Mamy wszystko, jesteśmy zaopatrzeni na ostatnią drogę historii. Dlaczego więc tej pełni nie przeżywamy, nie oczekujemy na powtórne przyjście, nie żyjemy tą nadzieją, która była w centrum życia pierwotnego Kościoła? 

Kardynał Grzegorz Ryś, jeszcze jako krakowski biskup pomocniczy, mówił mi w jednej z rozmów: - Pełnia objawienia jest w Jezusie Chrystusie, to znaczy wszystko, co Pan Bóg chciał dać człowiekowi, już mu dał w sposób pełny. Natomiast to we mnie jest opór, nie jestem jeszcze w stanie tej pełni przyjąć. Dlatego czas do paruzji jest czasem mojego otwierania się na tę pełnię darów Bożych, jaka przyszła w Jezusie. Ona już przyszła, ale jeszcze nie jest całkiem przeze mnie przyjęta. Dlatego mam dany czas, kairos – czas zbawczy – dany mi po to, żeby mnie otwierać na królestwo coraz bardziej i bardziej. Po naszej stronie jest odpowiedź na tę pełnię darów, która przyszła od Boga – dodał.

Być może po drugiej stronie naszej niecierpliwości wobec Boga (a częściej pewnie obojętności) jest cierpliwość Boga wobec nas. I jego oczekiwanie na nas, nawet jeśli my już nie czekamy na Niego.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina Jacek Dziedzina W I czytaniu Zastępca redaktora naczelnego, w „Gościu” od 2006 roku, specjalizuje się w sprawach międzynarodowych oraz tematyce związanej z nową ewangelizacją i życiem Kościoła w świecie; w redakcji odpowiada m.in. za kierunek rozwoju portalu tygodnika i magazyn "Historia Kościoła"; laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka; ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie, prowadził również własną działalność wydawniczą.