Uratował aż 669 żydowskich dzieci, wywożąc je pociągami, i nikomu o tym nie pisnął. Jego zasługi wyszły na jaw 49 lat później, gdy… żona sprzątała strych.
Prowadząca program dziennikarka BBC prosi, by zgromadzone na sali osoby, które zostały uratowane i wywiezione pociągami, wstały. Wówczas powstają wszyscy poza małżeństwem Wintonów. Scena jest tak mocna i porażająca, że oznak wzruszenia nie wykazuje jedynie pilot do telewizora. W klaszczącym tłumie siedzi zdumiony sytuacją 79-letni makler giełdowy, który zaczął działać, gdy państwa, u których interweniował, odmówiły przyjęcia mieszkających w zaanektowanej przez Hitlera Czechosłowacji żydowskich dzieci. Napisał do wielu ministerstw, ale wszędzie usłyszał: „nie!”. Wówczas zakasał rękawy i z kilkoma współpracownikami zaaranżował i przeprowadził nieprawdopodobną akcję.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.