Libia: W czasie walk uszkodzono zbiorniki z ropą

Kraj od lat ma dwie, zwalczające się władze.

Kilkanaście zbiorników z ropą naftową w rafinerii Zawija zostało poważnie uszkodzonych w niedzielę wczesnym rankiem z powodu trwających w pobliżu zakładu starć między grupami zbrojnymi - poinformowała na swoim koncie na platformie X Libijska Narodowa Korporacja Naftowa (NOC).

Władze korporacji ogłosiły stan "siły wyższej", co oznacza czasowe zamknięcie rafinerii. W komunikacie NOC nie poinformowała, które grupy zbrojne były zaangażowane w walki.

Zbiorniki pod Trypolisem, stolicą zachodniej części podzielonej Libii, zostały poważnie uszkodzone również podczas walk, jakie toczyły się wokół rafinerii w połowie sierpnia mijającego roku. Wówczas, jak informowała NOC, osiem zbiorników na ropę i pięć innych, w których znajdowały się produkty chemiczne, podziurawiono kulami. Zniszczono też transformator elektryczny systemu zasilania. Rafineria została zamknięta na trzy dni, a NOC wyliczyła, że Libia straciła z tego powodu 120,3 mln dolarów. Stan "siły wyższej" ogłoszono w rafinerii również we wrześniu.

W miejscowości Zawija, około 40 km na zachód od Trypolisu, działa największa rafineria w Libii. Jest połączona z polem Szarara, które ma wydajność około 300 tys. baryłek w ciągu doby. Funkcjonowanie libijskiego sektora naftowego, jedynej gałęzi przemysłu przynoszącej dochód, zostało zakłócone od czasu upadku wieloletniego dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r.

Od 2014 r. Libia jest podzielona na dwie części, a zwalczające się rządy mają swoje siedziby na wschodzie i zachodzie kraju. Wspierany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej rezyduje w Trypolisie na zachodzie, a jego wspomagany przez rosyjskich najemników rywal, tzw. Izba Reprezentantów z generałem Chalifą Haftarem - na wschodzie, w Bengazi.

Z Monrowii Tadeusz Brzozowski

« 1 »