170 lat temu papież ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Rzut okiem w tamte czasy uświadamia, jak wiele łączy pokolenia chrześcijan, którzy niezmiennie wyznają tę samą wiarę.
Dobiegał końca rok 1854. Po kilku deszczowych dniach w piątek 8 grudnia nad Rzymem wzeszło jaskrawe słońce. Od samego rana do bogato przystrojonej bazyliki św. Piotra ciągnęły tłumy ludzi. W samej świątyni honorowe trybuny zapełniły się gośćmi. Byli wśród nich księżna saska, korpus dyplomatyczny i oficerowie wojska francuskiego.
O godzinie ósmej z kaplicy Sykstyńskiej wyruszyła procesja. Długi sznur duchownych różnych funkcji, stopni i obrządków poprzedzał idącego pod baldachimem Piusa IX.
Gdy papież zasiadł na tronie w bazylice, dziekan Kolegium Kardynałów kard. Vincenzo Macchi, w obecności tłumu wiernych, a także 54 kardynałów oraz 140 arcybiskupów i biskupów, zwrócił się do papieża z prośbą o ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Panny Bogarodzicy, który, jak się wyraził, „sprawi radość w niebie, a najwyższe uniesienie na ziemi”. Gdy, zgodnie z protokołem, papież wyraził zgodę, w bazylice rozbrzmiał potężny śpiew hymnu Veni Creator. Następnie Ojciec Święty, siedząc na tronie, z tiarą na głowie, odczytał dekret dogmatyczny. Jego kluczowy fragment brzmi: „Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Franciszek Kucharczak Dziennikarz działu „Kościół”, teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”.