„Zdrowaś bądź, Maryjo, kładko nad głębiami, w Loreto i w Gorcach bądź, módl się za nami”.
Spojrzenie kobiety oczekującej narodzin dziecka ma w sobie szczególną słodycz i jest skierowane bardziej do wewnątrz niż na zewnątrz, ponieważ to właśnie wnętrze jest dla niej najpiękniejszą rzeczywistością świata. Takie było spojrzenie Maryi, gdy nosiła w swoim łonie Stwórcę wszechświata – przypomniał w jednym z adwentowych kazań dla Kurii Rzymskiej kard. Raniero Cantalamessa. Kapucyn po studiach w szwajcarskim Fryburgu i Mediolanie 19 października 1958 roku przyjął święcenia kapłańskie. Dokonało się to w sanktuarium Świętego Domku w Loreto.
Ubiegłoroczny jubileusz stulecia „Gościa Niedzielnego” miał swój finał w Filharmonii Śląskiej i zakończył się potężnym akordem nieszporów ludźmierskich. „W Loreto i w Gorcach bądź, módl się za nami” – nuciła pod nosem publiczność, wśród której zasiadł kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.
My zaśpiewamy niebawem: „A słowo ciałem się stało i mieszkało między nami”. Treść kolędy nie odnosi się do Betlejem, ale Nazaretu. To w mieście okrzykniętym „arabską stolicą Izraela” przeczytamy dewizę: Verbum caro hic factum est. Tu Słowo stało się Ciałem. „Gdzie znajdziemy dom Maryi?” – pytają zwiedzający Galileę turyści. „We włoskim Loreto” – słyszą.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.