O różnicy między parafią aktywną a parafią żywą opowiada ks. Paul Fenech, pochodzący z Malty przewodniczący Międzynarodowej Organizacji do spraw Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych.
Karol Białkowski: Czy istnieje coś takiego jak wzorcowa parafia? Jakimi uniwersalnymi cechami powinna się charakteryzować?
Ks. Paul Fenech: Parafia jest lokalnym doświadczeniem Kościoła. To znaczy – Kościoła się uczymy, poznajemy go i doświadczamy, czym on jest w parafii. A Kościół to ciało Chrystusa, to wspólnota wierzących – taki opis Kościoła znajduje się w Dziejach Apostolskich. Można powiedzieć, że św. Łukasz, opisując życie pierwszych chrześcijan, pokazuje codzienność parafii (Dz 2,42-47). Kościół nie jest organizacją. Jest wspólnotą ludzi wyznających tę samą wiarę w Chrystusa, którzy przyjęli ten sam chrzest i stali się Jego uczniami. Jezus, głowa Kościoła, posyła swoich uczniów, by głosili Ewangelię na całym świecie. Papież Franciszek powiedział, że nie można być uczniem Jezusa, jeśli nie jest się misjonarzem, ale nie można też być misjonarzem, jeśli nie jest się uczniem Jezusa. Kiedy zapytano Matkę Teresę, co rozumie przez słowo „ewangelizacja”, odpowiedziała: „Mieć Jezusa w sercu i dawać Go innym”. Jest to model Kościoła, który znajdujemy w Dziejach Apostolskich.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.