Kościół od wielu lat zachęca kobiety do całkowitej abstynencji od alkoholu w czasie ciąży i w okresie karmienia – czyni to poprzez parafie, różne specjalistyczne ośrodki i kościelne organizacje.
Przypomina o tym Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości w odpowiedzi na kampanię społeczną Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.W swoim oświadczeniu Zespół przestrzega jednak, że akcja przemysłu spirytusowego nie jest jednoznaczna, gdyż może być formą ukrytej reklamy całej branży alkoholowej.
Poniżej tekst oświadczenia Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości:
Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy od kilku lat organizuje kampanię edukacyjną „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Akcja ma na celu uświadomienie kobietom, że każda nawet najmniejsza ilość alkoholu, wypita w trakcie ciąży, ma szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Celem akcji jest zachęta do całkowitej abstynencji kobiet w czasie ciąży i w okresie karmienia dziecka.
Kościół, troszcząc się o prawidłowy rozwój człowieka od chwili poczęcia aż do jego naturalnej śmierci, zawsze zachęcał do zachowania wstrzemięźliwości od alkoholu. Kościół w Polsce dał temu wyraz w dokumencie zwanym „Wytyczne Episkopatu Polski dla Kościelnej Działalności Trzeźwościowej”, zatwierdzonym przez Episkopat w 1959 r. Przypomniał wtedy o duszpasterskiej zasadzie: „Przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich”. W przywołanym tu dokumencie, Episkopat kładzie nacisk, aby kościelna działalność trzeźwościowa była ciągła i opierała się na naukowym dorobku. Jeśli chodzi o zachęcanie kobiet do całkowitej abstynencji od alkoholu w czasie ciąży i w okresie karmienia, Kościół od wielu lat czyni to poprzez parafie, poprzez różne specjalistyczne ośrodki i kościelne organizacje.
Współpraca, do której namawia instytucje kościelne ZP Polski Przemysł Spirytusowy, nie jest celowa, gdyż w wyżej wspomnianej akcji istnieje niebezpieczeństwo ukrytej reklamy przemysłu alkoholowego. Przeważająca część społeczeństwa i działacze trzeźwości od wielu lat przeciwstawiają się poszerzeniu sprzedaży alkoholu w miejscach masowych imprez sportowych, zabiegają o zlikwidowanie reklamy alkoholu, a także jego sprzedaży w godzinach nocnych i na stacjach paliwowych. Działania te napotykają jednak na uporczywy sprzeciw producentów alkoholu. Z uwagi na to cel, jaki przyświeca kampanii producentów alkoholu, nie jest jednoznaczny.
Zespół KEP ds. AT zachęca wszystkich ludzi dobrej woli do wspierania działań trzeźwościowych, prowadzonych przez różne instytucje kościelne.
Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości