Przebaczenie podstawą chrześcijaństwa

Msza Pojednania jest jednym z najważniejszych wydarzeń, z którymi kojarzona jest Krzyżowa. Kilka dni temu obchodziliśmy 35. rocznicę tego wydarzenia. Upamiętniające je uroczystości będą trwały przez cały weekend.

Mszy św. przewodniczył bp Alfons Nossol. 12 listopada 1989 r. w dawnej posiadłości rodziny von Moltke, gdzie w czasie II wojny światowej spotkał się antyhitlerowski „Krąg z Krzyżowej", wspólnie modlili się Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl. Dziś w tym miejscu ma swoją siedzibę Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Czas przełomu

Trzeba pamiętać o tym, że rok 1989 to jest kompletnie dramatyczny czas w naszym kraju – zwraca uwagę Robert Żurek, historyk, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Przypomina, że w Polsce w czerwcu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu, a w ich wyniku powstał późnym latem pierwszy niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego. Jednak na czele resortów siłowych stało kilku komunistycznych ministrów. Dodaje, że w kraju stacjonowała w tym czasie Armia Czerwona, a cały aparat urzędniczy to byli ludzie starego systemu. – Sytuacja gospodarcza kraju była dramatyczna, a polityczna bardzo trudna. I w tych okolicznościach rząd Mazowieckiego bardzo liczył na wsparcie międzynarodowe. Pierwszym przywódcą zachodnim, który z takim wsparciem przyjechał do Polski, był kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Przyjechał po to, żeby pokazać swoją solidarność i gotowość pomocy dla rodzącej się polskiej demokracji – wyjaśnia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.