Z pokolenia na pokolenie stopniowo tracili swoją tożsamość. Przyjęli nowy język, stroje, obyczaje. Zachowali tylko wiarę. Niektóre rodziny czekały na powrót chrześcijan prawie osiemset lat.
Kaplica Ciała Chrystusowego w katedrze w Toledo jest zamknięta dla turystów. Jednak codziennie o 9.00, a w niedziele i święta o 9.45, odprawia się w niej Mszę Świętą. Jeśli ktoś trafi na nią przypadkowo, może być zaskoczony. Usłyszy dawne śpiewy, jednak odmienne od gregoriańskich, nieco przypominające nawoływania do modlitwy przez muezzinów w krajach muzułmańskich. Szybko też się zorientuje, że porządek Mszy jest inny niż ten, do jakiego przywykł. Obrzędy pokoju poprzedzają konsekrację chleba i wina, podczas modlitwy „Ojcze nasz” po każdym wersie mówi się „amen”, a Credo odmawia się po konsekracji. Różnic jest znacznie więcej, bo ta Msza jest odprawiana nie w rycie rzymskim, ale w tzw. hispano-mozarabskim.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.