Mołdawia: Zwolennicy eurointegracji zwyciężają o włos w referendum

50,35 proc. Mołdawian opowiedziało się w niedzielnym referendum za wpisaniem eurointegracji do konstytucji kraju - wynika z danych Centralnej Komisji Wyborczej, opublikowanych w poniedziałek na podstawie głosów z 99,32 proc. komisji.

To wynik niższy niż te, które były prognozowane w sondażach i mówiły o zdecydowanej przewadze zwolenników wejścia do UE. Wynikało z nich, że w kraju jest około 50-55 proc. osób gotowych zagłosować w referendum na "tak", a wraz z diasporą wynik ten może przekroczyć 60 proc.

Głosy diaspory rzeczywiście okazały się kluczowe, jednak tylko na tyle, by zdecydować o nieznacznej przewadze zwolenników "tak" w referendum dotyczącym UE.

Po zliczeniu głosów z 99,3 proc. komisji różnica pomiędzy głosującymi na "tak" i "nie" wynosi 10,9 tys. głosów przy ogólnej liczbie około 1,48 mln oddanych głosów.

Co charakterystyczne, w autonomicznej Gagauzji, uważanej za najbardziej prorosyjski region Mołdawii, prozachodnia prezydent Maia Sandu uzyskała wynik 2,26 proc. Niemal 95 proc. wyborców jest przeciwnych wpisaniu eurointegracji do konstytucji. Takie liczby wynikają z danych publikowanych w poniedziałek przez Centralną Komisję Wyborczą (CEC).

W Gagauzji zagłosowało w wyborach około 63 tys. obywateli, co dało frekwencję 49,4 proc. Maia Sandu uzyskała tam wynik 2,26 proc., a najwięcej głosów otrzymał były prokurator generalny Mołdawii Alexandr Stoianoglo (48,67 proc.), wspierany przez tradycyjnie prorosyjskich socjalistów. Polityk pochodzi z autonomicznego regionu - urodził się w Komracie, który jest jego stolicą. Na drugim miejscu znalazła się Victoria Furtuna, była prokurator, również uważana za kandydatkę "prorosyjską".

Fatalny wynik (5,16 proc.) osiągnęli zwolennicy odpowiedzi "tak" w referendum dotyczącym akcesji do UE. W tym głosowaniu w Gagauzji wzięło udział niecałe 58 tys. osób.

Co ciekawe, obywatele mołdawscy mieszkający na terytorium separatystycznego Naddniestrza, którzy na wybory musieli wyjechać do lokali znajdujących się na terenach kontrolowanych przez Mołdawię, oddali w referendum 37,44 proc. głosów na "tak".

Sandu zdobyła tam 25,21 proc. głosów, a Stoianoglo (z pierwszym miejscem) - 35,41 proc. W wyborach prezydenckich wzięło udział zaledwie nieco ponad 16 tys. mieszkańców Naddniestrza.

Druga tura wyborów odbędzie się 3 listopada.

 

« 1 »