Panele, dyskusje, wykłady i warsztaty – to wszystko czeka na uczestników rozpoczynającego się w Tarnowie VII Kongresu Nowej Ewangelizacji. Wydarzenie trwa od piątku do niedzieli.
Badania socjologiczne pokazują, że dzisiaj blisko 80 proc. odchodzących od wiary to młodzi dorośli (przed ukończeniem 23 lat). Są rozczarowani lub zgorszeni Kościołem, zobojętnieni na problemy religijne, występuje u nich praktyczna, egzystencjalna niezgoda na nauczanie moralne Kościoła (m.in. dotyczące seksualności). To właśnie im poświęcony jest rozpoczynający się dziś w Tarnowie VII Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Droga do domu”.
– Zauważyliśmy, że to jeden z najpoważniejszych problemów Kościoła i chcieliśmy poszukać na niego odpowiedzi – mówi ks. dr Krzysztof Porosło, koordynator Kongresu. – Jednocześnie mamy przeświadczenie, że nowa ewangelizacja musi się zaczynać od podstaw, nie od eventów ewangelizacyjnych, tylko od głoszenia kerygmatu w rodzinach – zaznacza. – Młodzi dorośli raczej nie przyjdą na wydarzenia ewangelizacyjne czy do kościoła, gdzie mogą posłuchać kazania. Ale do mamy na obiad tak! I to jest szansa, żeby w domu rodzinnym miała miejsce mądra rozmowa na temat wiary, nawet wówczas, kiedy poruszanie tego tematu jest trudne. Zależy nam, żeby wlać nadzieję w serca tych rodziców, których dzieci odeszły od Kościoła, od wartości, które były im przekazywane. Chcemy też uczyć rodziców budowania dobrego środowiska ewangelizacyjnego we własnych domach – podpowiedzieć, jak mają to robić, żeby nie zrazić swoich dzieci, nie stracić z nimi relacji, kiedy one podejmują często dramatyczne decyzje, rozdzierające serca rodziców – zwraca uwagę ks. Krzysztof Porosło.
Twórcy Kongresu chcą przez szereg wykładów i warsztatów spróbować głębiej zrozumieć obecną sytuację kulturową, przyczyny odejść młodych od wiary i Kościoła i przede wszystkim uczyć się komunikacji z nimi i budowania dla nich dróg powrotu do wiary. Wśród zaproszonych gości są m.in. bp Artur Ważny, ks. James Mallon, ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Tadeusz Pabjan, Marcin i Monika Gajdowie, prof. Monika Przybysz i wielu innych.
W czasie Kongresu odbędzie się premiera polskiego wydania książki „Boża Renowacja”, owocu pracy dwóch zespołów wydawniczych: „Gościa Niedzielnego” i Stowarzyszenia Alpha Polska. W książce „Boża Renowacja. Jak tchnąć nowe życie w parafię?” ks. James Mallon przedstawił inspirującą wizję, która wykracza poza utrzymanie kościelnych budynków i zaspokajanie potrzeb parafian. Kanadyjski proboszcz pokazał, że kluczem do bycia żywym Kościołem jest podjęcie przez wierzących ich podstawowej misji, jaką jest „czynienie uczniów” („Idźcie na cały świat i czyńcie uczniów ze wszystkich narodów”, Mt 28,19). Niniejszy przewodnik zapewnia parafiom praktyczne narzędzia potrzebne do jej podjęcia. Zawarte w nim informacje, pomysły i przykłady, pokazujące, że program Bożej Renowacji jest wykonalny, z pewnością będą pomocne dla każdej parafii. Z wielkim entuzjazmem, humorem i głęboko zakorzenioną wiarą ks. Mallon prowadzi duszpasterzy i liderów wspólnot parafialnych krok po kroku w misji przyprowadzania ludzi do Jezusa i Jego Kościoła.
Organizatorem Kongresu jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski, Fundacja Porta Fidei oraz Stowarzyszenie Akademickie Tratwa w Tarnowie. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Agnieszka Huf Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia pedagog i psycholog, przez kilka lat pracowała w placówkach medycznych i oświatowych dla dzieci. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa na PWTW w Warszawie. Autorka książki „Zawsze myśl o niebie: historia Hanika – ks. Jana Machy (1914-1942)”.