W najnowszym „Gościu Niedzielnym” - o życiu i nauczaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Polecamy również rozmowę z Jakubem Bałtroszewiczem, prezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, o roli Polski w inicjatywach pro-life w Europie.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 42/2024
Gość Niedzielny

 

Pytania bez odpowiedzi [Andrzej Grajewski]

Nadal nie jest znana cała prawda o zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki. Osądzeni i skazani zostali tylko bezpośredni sprawcy tej zbrodni. Ciągle nie wiemy, w jakich okolicznościach przygotowano plan porwania i jakim politycznym celom służyło zabicie kapłana – pisze Andrzej Grajewski w artykule przygotowanym z okazji 40. rocznicy śmierci księdza Jerzego. Dziennikarz „Gościa” rozważa prawdopodobieństwo różnych hipotez związanych ze zbrodnią, dementując w ten sposób część z nich, choć całej prawdy być może nigdy nie poznamy. Jedno nie ulega jednak wątpliwości. „Grób ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu stał się jednym z ważnych drogowskazów na naszych drogach do wolności i nadal pełni taką rolę, wskazując na nieprzemijające wartości, którym służył za życia kapłan męczennik” – kończy swój tekst Andrzej Grajewski.

Czas dialogu i konfrontacji [Beata Zajączkowska]

Papież Franciszek podkreśla, że synodalna droga to nie rewolucyjne zmiany, ale słuchanie bez arogancji i bronienia jedynie własnych interesów, tak by Kościół stał się gościnnym miejscem dla wszystkich – pisze Beata Zajączkowska w kolejnej relacji z Synodu o synodalności. Komentatorzy zwracają uwagę, że słabnie medialne zainteresowanie synodem. Początkowo oczekiwano bowiem, że synod może wprowadzić rewolucyjne i gruntowne zmiany w Kościele dotyczące takich kwestii jak rola i kapłaństwo kobiet, celibat czy etyka seksualna. Z czasem okazało się, że synod, bardziej niż zmianami, zajmuje się samym sposobem działania Kościoła i jego wiernością Jezusowi i nauczaniu Ewangelii. Wtedy osłabło medialne zainteresowanie tym wydarzeniem. Dla samego Kościoła oznacza to jednak, że refleksja jest głębsza niż zakładały media.

Nad przepaścią [Agnieszka Huf]

W Polsce funkcjonuje ponad 1800 domów pomocy społecznej. Przyszłość wielu z nich stoi pod znakiem zapytania, stoją na granicy bankructwa – alarmuje Agnieszka Huf. Przyczyną problemów jest sposób finansowania opieki nad pacjentami. Za osoby przyjęte do DPS przed rokiem 2004 odpowiada budżet państwa, zaś za przyjęte po tym roku – budżet gminy. O ile za tych drugich dotacja jest wystarczająca, to za pierwszych jest zbyt niska. Wynika to z obowiązujących algorytmów wyliczania dotacji, które nie uwzględniają rosnących kosztów utrzymania. W poprzednich latach kolejne rządy zawsze dopłacały brakującą kwotę interwencyjnie, bez systemowego rozwiązania problemu. Obecny rząd zapowiedział, że dotacji nie będzie. „Pytanie o sytuację finansową domów pomocy społecznej skierowałam do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do chwili zamknięcia numeru nie uzyskałam odpowiedzi” – kończy swój tekst Agnieszka Huf.

Kruchość nieosłonięta [Szymon Babuchowski]

Literacką Nagrodę Nobla otrzymała koreańska pisarka Han Kang. Wybór Akademii Szwedzkiej komentuje Szymon Babuchowski. „Uzasadniając przyznanie literackiego Nobla, Akademia Szwedzka napisała, że Han Kang „obnaża kruchość ludzkiego życia”. Od wielkiej literatury oczekuję jednak, że będzie nie tylko obnażać, ale również dawać schronienie” – ocenia Szymon Babuchowski. „Po lekturze „Wegetarianki”, najbardziej znanej powieści świeżo upieczonej noblistki, mam wrażenie, że autorka bardziej niż kruchość obnaża banalność życia pozbawionego duchowości, zamknięcie współczesnego człowieka w codziennych schematach, brak prawdziwych relacji” – dodaje dziennikarz „Gościa”, zaznaczając, że mimo pewnej sprawności warsztatowej koreańskiej pisarki jej twórczość, jego zdaniem, trudno nazwać wielką literaturą.

 

« 1 »

Redakcja