Żywe bowiem jest Słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy, ducha, stawów i szpiku (Hbr 4,12)
13.10.2024 00:00 GOSC.PL
Żywe bowiem jest Słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy, ducha, stawów i szpiku (Hbr 4,12)
Jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa Słowo Boże? Jego wielki miłośnik, święty Hieronim, który poświęcił swoje życie, pracując nad tłumaczeniem Biblii na język łaciński, powiedział: „Ten kto nie zna Pisma, nie zna Boga, Jego mocy, ani Jego miłości. Nieznajomość Pisma to nieznajomość Chrystusa.” Biorąc te słowa na poważnie, warto postawić sobie pytanie o swoją wiarę i znajomość Boga. Większość z nas urodziła się pewnie w katolickich rodzinach, rozpoczynając swoją drogę przez życie z chrześcijańskimi wartościami, jednak zwykle na drodze naszego dorastania kształtują się w nas przekonania, również te na temat Boga, które niekoniecznie muszą ukazywać Jego prawdziwe oblicze. Jednym z częstszych problemów człowieka wierzącego, który sprawia, że nie podchodzimy do Niego bliżej, jest nieprawdziwy obraz Boga, kłamstwa na Jego temat, w które uwierzyliśmy. Kłamstwa bądź przekłamania mogły pochodzić nawet z ust kochających nas osób. Ile razy słyszeliśmy od swoich babć bądź rodziców: „nie rób tego, bo cię Bozia pokarze”? Utarły się również przekonania w stylu: „kto bliżej Boga, ten nosi większe krzyże”, albo: „jeśli Bóg cię do czegoś zaprosi, to będziesz cierpiał więcej niż inni”. Do czego to prowadzi? Do tego, że obraz Boga staje się obrazem ojca z patologicznej rodziny. To bardziej tyran niż kochający tata, który jest szczęśliwy i spełniony wtedy, gdy zadaje nam ból. Takie teksty często nie mają nic wspólnego z Bożym Słowem, które jest prawdą. Jeśli nie znamy prawdy, nie czytamy Bożego Słowa i nie pozwalamy mu przemieniać naszego sposobu myślenia, to jak mamy znać Boga takim jakim jest w rzeczywistości? Zły duch wchodzi w szczeliny zlepków prawdy i nieprawdy, co prowadzi do życia z Bogiem na dystans. Potrzebujemy powrócić do czytania, medytowania i kontemplacji Pisma Świętego i prosić Bożego Ducha, by był tym, który otworzy nasze oczy i serce na Boga, jakim jest naprawdę.
Marcin Zieliński W II czytaniu