TSUE: Sąd krajowy nie jest zobowiązany do stosowania orzeczenia sądu konstytucyjnego naruszającego prawo UE. Co z tego wynika?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ocenił, że sąd krajowy nie jest zobowiązany do stosowania orzeczenia sądu konstytucyjnego naruszającego prawo UE. Taka decyzja zapadła w pochodzącej z Rumunii sprawie Energotehnica (C-792/22). – Ten wyrok oczywiście pogłębia niepewność prawną, jednak należy pamiętać, że ona w Polsce i bez tego jest już znaczna – ocenia prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Jacek Sokołowski.

Według wydanego dziś komunikatu prasowego TSUE, stan faktyczny sprawy był następujący: po śmierci elektryka wskutek porażenia prądem podczas wykonywania przez niego pracy wszczęto postępowanie administracyjne przeciwko jego pracodawcy. Równocześnie wszczęto postępowanie karne przeciwko nadzorującemu wykonywane prace, któremu zarzucono niedbalstwo i nieumyślne spowodowanie śmierci. Bliscy pracownika, który zmarł w wyniku zdarzenia, przystąpili do postępowania karnego. Sąd administracyjny, do którego wniesiono sprawę, orzekł, że zdarzenie, będące przedmiotem postępowania, nie stanowiło wypadku przy pracy. Uchylił sankcje administracyjne nałożone na pracodawcę. Na mocy ustawodawstwa krajowego, zgodnie z wykładnią przyjętą przez rumuński trybunał konstytucyjny, to orzeczenie administracyjne uniemożliwia sądowi karnemu ponowne rozpatrzenie, czy zdarzenie to było wypadkiem przy pracy. W tym kontekście sąd apelacyjny w Braszowie (Rumunia) skierował do Trybunału Sprawiedliwości pytanie w przedmiocie zgodności przepisów krajowych, zgodnie z wykładnią przyjętą przez Trybunał Konstytucyjny, z prawem Unii dotyczącym bezpieczeństwa pracowników – podaje komunikat.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.