Rząd Australii ogłosił projekt ratowania Wielkiej Rafy Koralowej. Można mieć jednak wątpliwości, czy deklarowane działania przyniosą rzeczywisty efekt. A rafa umiera.
Położona u północno-zachodnich brzegów Australii Wielka Rafa Koralowa to unikatowy, największy na świecie ekosystem rafowy. Ma aż 2300 km długości, w najszerszych miejscach rozpina się na 250 km, a jej powierzchnia jest większa niż powierzchnia Polski – to aż 346 tys. km kw. Nie ma na naszej planecie drugiej tak dużej pojedynczej struktury stworzonej przez żywe organizmy. Oglądana z lotu ptaka rafa przypomina biało-błękitną smugę odcinającą się ostrym kontrastem od ciemnej powierzchni wód oceanu. Powstawała przez miliony lat, by stworzyć niezwykle skomplikowaną, bogatą i piękną strukturę, w której swój dom znalazły dziesiątki tysięcy gatunków zwierząt i roślin.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.