Nie należy rezygnować z prób wspólnego wypracowania porozumienia i dążenia do jak najszybszego zakończenia kolejnej już w naszej powojennej historii batalii o obecność lekcji religii w polskiej szkole – pisze bp Damian Muskus OFM na temat szkolnej katechezy i rozmów między Kościołem a ministerstwem edukacji. Jego zdaniem emocjonalne wystąpienia obu stron utrudniają porozumienie w tej sprawie.
Krakowski biskup pomocniczy odwołuje się do spotkania przedstawicieli KEP z kierownictwem ministerstwa edukacji, w którym uczestniczył pod koniec kwietnia. Strona kościelna przedstawiła wówczas swoje stanowisko na temat planowanych przez resort edukacji zmian w organizacji lekcji religii. Jak ocenia biskup, przebieg spotkania „nie wskazywał na osiągnięcie łatwego porozumienia”, ale budził nadzieję, że „klimat publicznej debaty na ten temat będzie raczej stonowany”.
„Nie ukrywam, że nie jestem zwolennikiem emocjonalnych wystąpień przedstawicieli Kościoła, ale też z mieszanymi uczuciami słucham złotych myśli wypowiadanych obecnie przez ministrę Barbarę Nowacką” – przyznał duchowny.
Czytaj także: Kard. Nycz: W kraju szanującym konstytucyjne instytucje po orzeczeniu TK kwestia religii przestałaby istnieć
Jego zdaniem niektóre zmiany, jak choćby redukcja lekcji religii do jednej godziny tygodniowo w szkołach branżowych i w klasach maturalnych szkół średnich, można skutecznie przeprowadzić, podejmując „spokojny, rzeczowy dialog” z przedstawicielami Kościoła. „Nie jest bowiem tajemnicą, że w wielu diecezjach od kilku lat biskupi pozytywnie odpowiadają na prośby dyrektorów szkół o zmniejszenie wymiaru godzin tam, gdzie pojawiały się trudności w organizowaniu lekcji religii. Takich obszarów, gdzie można by szukać porozumienia, jest zapewne więcej" - wskazał.
Biskup Muskus wyjaśnił, że zdecydował się zabrać głos, bo ma w pamięci słowa, które podczas przywoływanego spotkania w kwietniu padły z ust Barbary Nowackiej na temat katechizacji odbywającej się w przeszłości przy parafii.
„Nie wiem, czy były one owocem jej osobistych doświadczeń, ale nawet jeśli nie, to pokazują, że mimo wszystko docenia ona zaangażowanie Kościoła w wychowanie i formację młodego pokolenia” – ocenił. Jak podkreślił, nie należy więc rezygnować z prób wspólnego wypracowania porozumienia i dążenia do jak najszybszego zakończenia „kolejnej już w naszej powojennej historii batalii o obecność lekcji religii w polskiej szkole”.
„Dialog zawsze służy dobru człowieka, a w wychowaniu młodego pokolenia jest on bez wątpienia niezwykle ważnym zadaniem i wyzwaniem, które powinniśmy podejmować wspólnie, mimo wszystkich różnic ideowych” – podsumował bp Muskus.
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).