Na pierwszym planie widzimy dyskusję żywo gestykulujących mężczyzn w siedemnastowiecznych strojach, zasiadających za stołem w barokowym wnętrzu. Wbrew pozorom obraz ilustruje jednak wydarzenie, do którego doszło ponad 1300 lat wcześniej. Uwspółcześniona sceneria miała jednak bardziej trafić do wyobraźni widza.
Jesteśmy w Mediolanie, jest rok 386. Wśród siedzących dyskutantów wyróżniają się dwaj filozofowie. Pierwszy z lewej to Augustyn, 32-letni profesor retoryki, do tej pory poganin. W środku, nieco wyżej od pozostałych uczestników spotkania, zasiada Ambroży, 46-letni biskup Mediolanu. Oprócz wpływu, jaki na Augustyna wywierała jego matka Monika, właśnie argumentacja Ambrożego zdecydowała, że postanowił on przyjąć chrzest. Potem został biskupem Hippony i jednym z najwybitniejszych teologów w dziejach. Obaj – Ambroży i Augustyn – są dziś czczeni jako święci, ojcowie i doktorzy Kościoła.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.