Realizacja CPK jednak się posuwa?

Do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłoszonych jest już niemal 4000 hektarów, wpłynęło prawie 900 zgłoszeń, w tym 500 na terenie objętych decyzją lokalizacyjną - poinformował w piątek Centralny Port Komunikacyjny. Zgłoszenia dotyczą ok. 80 proc. terenu przyszłego lotniska - wskazano.

Jak poinformowało w piątkowym komunikacie CPK, w lipcu przedstawiciele spółki zwrócili się do osób, które jeszcze nie przystąpiły do Programu Dobrowolnych Nabyć, a efektem tych spotkań jest kolejne 31 zgłoszeń. Przekazano, że stan na piątek to niemal 4000 hektarów, prawie 900 wniosków, z czego 500 znajduje się na terenie objętym decyzją lokalizacyjną. W lipcu br. informowano, że do PDN zgłosiły się osoby posiadające 3655 ha, a spółka kupiła od nich ponad 1300 ha. CPK stwierdziła, że pozyskano zgłoszenia w sumie dla ok. 80 proc. terenu przyszłego lotniska.

Właściciel nieruchomości przystępujący do PDN sprzedaje swoją działkę z bonusami na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Dodatkowo możliwa jest wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia zużycia.

Wyjaśniono, że decyzja lokalizacyjna dotycząca obszaru przyszłego lotniska CPK spodziewana jest pod koniec tego roku, a PDN wchodzi w następną fazę realizacji. Spółka będzie podejmować kroki dotyczące obszarów związanych z inwestycjami kolejowymi, w pierwsze kolejności połączenia Warszawa-Łódź, wchodzącego w skład priorytetu inwestycyjnego spółki. Jak zaznaczono, priorytetem CPK jest efektywne wykorzystanie czasu przed wydaniem decyzji.

Spółkę CPK powołano w połowie 2018 roku w celu przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad spółką sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK powstanie m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system kolei dużych prędkości. Nowy port lotniczy będzie przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld złotych.

« 1 »