Często padamy ofiarą myślenia, że jeśli lek jest dostępny bez recepty, to znaczy, że można go stosować w dowolny sposób. To poważny błąd.
Prawie na pewno stosowałeś te leki przynajmniej raz w życiu, a z dużym prawdopodobieństwem robiłeś to wielokrotnie. Znajdziesz je przy kasie w wielu sklepach i na stacjach benzynowych. Są dostępne w tabletkach, kapsułkach, syropie i innych formach. Często stosowane jako lek pierwszego wyboru nawet przy łagodnym bólu głowy. Dostępne bez recepty tabletki przeciwbólowe zaliczane do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak choćby te zawierające substancję czynną ibuprofen, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Oczywiście nie zawsze i nie w każdym przypadku. Ale praktyka pokazuje, że wielu z nas stosuje je tak, jakby ich obecność w organizmie była neutralna dla jego funkcjonowania. Niestety nie jest. Czym są niesteroidowe leki przeciwzapalne, dla kogo i w jakich okolicznościach mogą być groźne dla zdrowia?
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.