Osoby skrzywdzone w Kościele poprowadzą rekolekcje dla duchownych

– Chcemy razem stanąć przy Jezusie, skrzywdzeni i duchowni. Nie oskarżać, nie oceniać – spotkać się wokół Niego – mówi Tośka Szewczyk, jedna z organizatorek rekolekcji dla kapłanów i biskupów, które współprowadzić będą osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym w Kościele.

„Z martwych wstanie. O Dawidzie w nas”. To hasło przewodnie rekolekcji organizowanych pod patronatem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski. Odbędą się w dniach od 21 do 24 października 2024 r. w Porszewicach (archidiecezja łódzka). Prowadzić je będą wspólnie bp Artur Ważny, Fundacja „Składak”, Szkoła Ewangelizacji „Syn Dawida” z Żar, a także trzy osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego ze strony duchownych. 

– To bardzo ważne wydarzenie dla Kościoła w Polsce na tym etapie, na którym się znajdujemy dzisiaj – mówi w rozmowie z „Gościem” bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP. – Te rekolekcje są owocem spotkania kilku biskupów z Tośką Szewczyk, które miało miejsce kilka miesięcy temu. To spotkanie było czasem dzielenia się sercem, a nie rozmowy na argumenty. Pojawiło się w nas pragnienie, aby to, co usłyszeliśmy od siebie, przekazać innym. Aby zaprosić kolejne osoby do doświadczenia, które zbliża do siebie, pozwala się zrozumieć, wzajemnie nie oskarżać, jeśli trzeba – przebaczyć. Wierzę, że to doświadczenie może przemieniać Kościół – podkreśla bp. Ważny. 

– Najważniejsze, co chcemy podkreślić: te rekolekcje to będzie czas od początku do końca skupiony na Jezusie. To nie jest dla nas okazja, żeby walczyć o prawa osób skrzywdzonych czy epatować swoimi postulatami. Nie będziemy nikogo oskarżać czy oceniać. Chcemy razem z naszymi braćmi stanąć przy Jezusie – mówi Tośka Szewczyk, jedna z organizatorek rekolekcji, autorka książki „Nie umarłam: od krzywdy do wolności”. – Z perspektywy osoby skrzywdzonej mam poczucie, że pomiędzy nami a duchownymi jest duża rana, którą nosi cały Kościół. Z jednej strony są skrzywdzeni, którzy zostali wykorzystani przez duchownych. Z drugiej – wielu księży też nosi w sobie rany, choćby ze względu na fałszywe oskarżenia w tej materii czy spowodowane tym, że ich bracia zgrzeszyli. A na dodatek w obu grupach jest sporo lęku, ale i uprzedzeń. To jest rana noszona przez Ciało Chrystusa. I wewnątrz tej rany chcemy się spotkać, aby nie tyle dyskutować, co razem usiąść przy Jezusie. Bo rana, która zostanie zbawiona, może stać się kanałem zbawienia dla innych – tłumaczy Tośka.

Treści rekolekcji będą się koncentrowały się wokół postaci króla Dawida, który sam nosząc wiele ran, sam stawał się podporą i przewodnikiem dla innych. Uczestnicy rekolekcji będą też rozważać pięć ran Chrystusa. – Chcemy w czasie rekolekcji dotknąć Jego ran po to, aby spotkać się bliżej z Tym, który pozwolił sobie te rany zadać. W tych ranach Jezusa będziemy chcieli się odnaleźć z naszymi zranieniami, aby one stawały się miejscem, przez które inni będą mogli odrodzić się w Chrystusie – wyjaśnia bp Artur Ważny.

W czasie rekolekcji oprócz konferencji i spotkań w grupach dzielenia będzie także możliwość rozmowy z terapeutą, a także okazja do skorzystania z modlitwy wstawienniczej. Zapisy odbywają się poprzez formularz: LINK

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Huf Agnieszka Huf Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia pedagog i psycholog, przez kilka lat pracowała w placówkach medycznych i oświatowych dla dzieci. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa na PWTW w Warszawie. Autorka książki „Zawsze myśl o niebie: historia Hanika – ks. Jana Machy (1914-1942)”.