Polecamy również artykuł o problemie alkoholizmu w Polsce, którego skala jest wciąż bagatelizowana.
MEN nie respektuje prawa [Bogumił Łoziński]
„Gość Niedzielny” wraz z trzema innymi polskimi tygodnikami katolickimi inicjuje akcję pod hasłem „Tak dla religii w szkole”. Do numeru dołączamy ulotkę ułatwiającą dołączenie się do protestu przeciwko dyskryminacji dzieci i młodzieży realizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Publikujemy także rozmowę wyjaśniającą prawne podstawy protestu. „Wprowadzenie projektowanych rozwiązań bez osiągnięcia (a nawet bez próby osiągnięcia) porozumienia z władzami Kościołów i innych związków wyznaniowych będzie naruszało określony przez ustawodawcę tryb wydania rozporządzenia w sprawie organizacji nauki religii. W związku z tym będzie można wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności rozporządzenia z art. 12 ustawy o systemie oświaty” – tłumaczy kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Piotr Stanisz w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim.
Alkohol nasz powszedni [Agnieszka Huf]
„Nawet 35 tys. osób rocznie umiera na skutek używania alkoholu, a koszty społeczno-ekonomiczne jego spożywania wynoszą około 93 mld zł. Mimo to problem jego nadużywania ciągle jest bagatelizowany” – alarmuje Agnieszka Huf. Nasza dziennikarka dotarła do danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wynika z nich, że średnie roczne spożycie napojów alkoholowych na jednego mieszkańca w litrach w przeliczeniu na 100-procentowy alkohol w 2021 roku wyniosło 9,70. 20 lat wcześniej było to 6,63 litra. Około 800 tysięcy Polaków jest uzależnionych – z czego leczy się zaledwie ok. 15 proc. Tymczasem na przykład plany zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych budzą społeczne protesty, mówi się o ograniczaniu wolności. „Daliśmy sobie wmówić, że wolność jest wartością nieograniczoną. Powtarzamy: „mam prawo”, „wolno mi”. Otóż nie. Początkiem końca mojej wolności jest początek wolności mojego bliźniego. Jeśli więc moja wolność zmierza do krzywdy bliźniego albo mnie samego, to sam powinienem ją sobie ograniczać, ale też może mi zostać ograniczona” – podkreśla ks. Piotr Brząkalik w rozmowie z Agnieszką Huf.
Wieczernik w Indianapolis [Maciej Rajfur]
X Krajowy Kongres Eucharystyczny w USA pokazał Kościół rozmodlony i zakochany w Eucharystii. Czy okaże się przełomowy dla amerykańskiego katolicyzmu? – odpowiedzi na to pytanie szuka Maciej Rajfur. Rozmach, z jakim przeprowadzono kongres, zaskoczył opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych, a reakcja uczestników była niespodzianką dla samych organizatorów. Biskup Andrew Cozzens, przewodniczący komitetu organizacyjnego, stwierdził wprost: „Doświadczyliśmy przedsmaku nieba, mieliśmy poczucie, że Bóg odnawia swój Kościół. Chcemy częściej przeprowadzać takie wydarzenia”. Z kolei biskup Robert Barron wyraził nadzieję, że X Kongres Eucharystyczny zmieni bieg Kościoła w Ameryce. „Wydarzenie stało się pięknym świadectwem połączenia charyzmatycznej modlitwy uwielbieniowej z pobożnością eucharystyczną, bardziej tradycyjną”.
Rząd brnie w bezprawie [Bogumił Łoziński]
„Rząd Donalda Tuska miał przywracać w Polsce praworządność, tymczasem nagminnie łamie prawo przy rozliczaniu poprzedniego rządu” – pisze Bogumił Łoziński. Zatrzymanie posła, którego chroni immunitet, tortury i nieludzkie traktowanie księdza i urzędniczek państwowych, areszt wydobywczy, bezprawne przejęcia mediów publicznych, ingerencje polityków w wymiar sprawiedliwości – te przykłady bezprawnych działań obecnego rządu wymienia dziennikarz „Gościa”. Do tego trzeba dodać zasadę sformułowaną przez premiera Tuska, że koalicja będzie działać „zgodnie z prawem tak, jak my je rozumiemy”. Jej uzupełnieniem mogą być słowa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który komentując siłowe przejęcie TVP, stwierdził: „Mamy sytuację, że przywracamy konstytucyjność i szukamy jakiejś podstawy prawnej, żeby to zrobić”. „Być może instytucje międzynarodowe zastopują przynajmniej część nadużyć obecnego rządu w wymiarze sprawiedliwości” – wyraża nadzieję Bogumił Łoziński.