Czy wygrana Donalda Trumpa może przyspieszyć zakończenie wojny na Ukrainie?

Donald Trump i jego współpracownicy przekonują, że po zwycięskich dla republikanów wyborach nowa administracja szybko zakończy wojnę na Ukrainie. Czy jest to możliwe i na jakich warunkach miałoby nastąpić?

Podczas konwencji republikanów w Milwaukee Trump ostrzegał, że światu grozi III wojna światowa; jednocześnie uspokajał, że po swoim zwycięstwie wyborczym zakończy wszystkie konflikty i zapewni pokój. Wielokrotnie wcześniej przekonywał, że doprowadzi do zakończenia wojny na Ukrainie, ale nigdy nie powiedział, jak miałoby się to stać. O kierunku, w jakim może pójść dalsze zaangażowanie przyszłej administracji Trumpa, gdyby został wybrany na prezydenta, świadczyć mogą wypowiedzi senatora J.D. Vance’a, który ma zostać wiceprezydentem, jeśli Trump wygra wybory. Już wiele miesięcy temu wzywał on Europę do wzięcia na siebie większego ciężaru materialnego wspierania Ukrainy. Zaś w czasie konferencji bezpieczeństwa w Monachium przekonywał, że zakończenie wojny „będzie wymagało znacznych ustępstw terytorialnych ze strony Ukrainy, ponieważ to jedyne wyjście z konfliktu”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski Andrzej Grajewski W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.