Czy Donald Trump jednym zdjęciem może wygrać wybory? Jakub Szymczuk: To perfekcyjna, monumentalna fotografia

O tym, jak powstają zdjęcia zmieniające dzieje świata, mówi Jakub Szymczuk.

Szymon Babuchowski: Napisałeś o słynnej już fotografii Evana Vucciego, przedstawiającej Donalda Trumpa wznoszącego w górę pięść tuż po zamachu, że „Trump tym zdjęciem wygrał wybory”. Czy rzeczywiście jednym zdjęciem można zmienić bieg historii?

Jakub Szymczuk:
Na pewno ta fotografia zmieniła bieg kampanii w Stanach Zjednoczonych, czyli w najpotężniejszym państwie na świecie. A każda rzecz, która prowadzi do jakiejś zmiany kierunku w tym państwie, siłą rzeczy wpływa na cały świat. Istnieją już zdjęcia, które zmieniły bieg historii. Należą do nich chociażby zdjęcia korespondentów wojennych z Wietnamu, np. słynna fotografia Nicka Uta przedstawiająca „napalmowe dzieci”. Kiedy te zdjęcia przedostały się do opinii publicznej, zmieniło się całkowicie postrzeganie wojny i polityka Stanów Zjednoczonych, wkrótce zmienił się też prezydent. Nastąpił przewrót w świadomości całego świata na temat tego, jak wygląda wojna w Wietnamie, jakie przynosi straty i jak jest brutalna.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.