Chrześcijanin za kierownicą – w niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

W związku z rozpoczynającym się w niedzielę 25. Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, Kościół przypomina, jak powinien zachowywać się chrześcijanin na drogach.

 – Kierowca musi być zawsze roztropny, odpowiednio przygotowany i trzeźwy – mówi KAI krajowy duszpasterz kierowców, ks. Marian Midura. – Pan Bóg nie wystawia nam mandatów za łamanie przepisów, ale narażając siebie i innych, łamiemy Boże przykazania: „nie zabijaj!”, a przede wszystkim przykazanie miłości bliźniego – dodaje dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki.

Tydzień św. Krzysztofa to także czas modlitw o mądrość dla wszystkich kierowców. – Każdy kierowca powinien mądrze i odpowiedzialnie korzystać z pojazdu, dbać o kulturę jazdy i starać się zrozumieć, po co są przepisy. Pan Bóg nie wystawia nam mandatów za łamanie przepisów, ale narażając siebie i innych, łamiemy Boże przykazania: „nie zabijaj!”, a przede wszystkim przykazanie miłości bliźniego – podkreśla KAI dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki.

25. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata” obchodzony będzie w dniach: 21-28 lipca br. W związku z tym Kościół przypomina kierowcom, jak ważne dla chrześcijanina powinno być przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. – Kierowca musi być zawsze roztropny, odpowiednio przygotowany i trzeźwy, a także pamiętać o Dekalogu kierowcy, tak aby poruszać się po drogach, jako kierowca życzliwy i dobrze nastawiony do innych uczestników ruchu drogowego – mówi KAI krajowy duszpasterz kierowców, ks. Marian Midura.

Duchowni wskazują na wzrastającą wśród Polaków świadomość tego, że chrześcijaninem jest się zawsze, także za kółkiem. – Coraz częściej obserwuję symbol ryby na samochodach, czyli znak chrześcijanina. Cieszę się, że widać ten znak z daleka – zauważa krajowy duszpasterz kierowców. – Obserwując na przestrzeni 25 lat, ta świadomość jest dużo większa, że bezmyślne i nieodpowiedzialne prowadzenie pojazdu może być grzechem – ocenia ks. Jerzy Kraśnicki.

Obydwaj duszpasterze zauważają także, że wierni coraz częściej spowiadają się, gdy zagrażali innym na drogach, m.in. przez spożycie alkoholu, przekroczenie prędkości, czy naruszenie innych przepisów drogowych. – Od księży słyszę, że jest coraz więcej takich spowiedzi. Taki człowiek, spowiadając się, że źle zachował się na drodze, wie, że musi się z tego nawrócić, wyznaje te grzechy i prosi, aby Pan Bóg mu błogosławił w poruszaniu się na drodze zgodnie z przepisami – podkreśla ks. Marian Midura. – Na Tydzień św. Krzysztof jest przygotowany rachunek sumienia dla kierowców, każdy kierowca może z pokorą zadać sobie te pytania i odnieść je do siebie, jakim jest kierowcą, czy szanuje innych na drodze i swoje życie, czy nie jest brawurowy – dodaje dyrektor MIVA Polska.

21 lipca rozpocznie się także „Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr” ze zbiórką ofiar na środki transportu dla misjonarzy. – Owoce tych zbiórek są ogromne. Mamy zakupionych już blisko tysiąc samochodów. W ciągu jednego roku kupujemy ok. 60 samochodów, kilkadziesiąt motocykli. Zakupujemy także ambulanse misyjne, wózki inwalidzkie, rowery dla katechistów, czy nawet łodzie „peke peke” na Amazonii – wymienia ks. Jerzy Kraśnicki. W ubiegłym roku przekazanych zostało ponad 5 mln. 100 tys. złotych na zakup środków transportu w 36 krajach.

Patronem kierowców jest św. Krzysztof. – To najlepszy patron dla kierowców – mówi dyrektor MIVA Polska. – Przekonują się o tym licznie kierowcy. Pomaga nam przemieszczać się, wspiera nas i bezpiecznie prowadzi. Sam cieszę się, że św. Krzysztof jest ze mną w podróżach – dodaje krajowy duszpasterz kierowców.

Niestety, na naszych drogach ciągłe dzieje się wiele tragedii. Tylko od początku wakacji na polskich drogach zginęły łącznie 164 osoby.

« 1 »