Średniowieczne groby odkryte w niemieckim klasztorze Posa

Trwające wykopaliska w klasztorze Posa we wschodnich Niemczech odsłoniły znaczące znaleziska historyczne, w tym groby, kapitularz i powiązania z kościołem z X wieku.

Dzięki trwającym wykopaliskom archeologicznym od 2017 roku na terenie klasztoru Posa odkryto istotne informacje zarówno na temat dawnego klasztoru benedyktynów, jak i jego ottońskiego poprzednika. Odsłoniły one dobrze zachowane pozostałości klasztoru założonego w 1114 roku i rozebranego w XVII wieku. Odnaleziono również ślady zamku z IX i X wieku oraz kościoła z X wieku.

W tym roku Krajowy Urząd ds. Zarządzania Dziedzictwem i Archeologii Saksonii-Anhalt (LDA) oraz Stowarzyszenie Promocji Archeologii i Badań Historycznych Zeitz wznowiły swoje badania.

Wykopaliska skupiły się tym razem na północno-wschodnim krużganku, w którym od 1114 r. mieszkali mnisi. Odkryto plan piętra romańskiego kapitularza, będącego salą posiedzeń. W okresie gotyku dobudowano nowe sklepienie i kamienną ławę. Pod podłogą kapitularza znajdował się wodociąg prowadzący z Hainichen do klasztoru, co potwierdza dokument z 1186 roku.

Od strony wschodniej badany jest natomiast fragment krużganka z połowy XII w. Na portalu Medievalists.net czytamy, że na tym obszarze odkryto pochówki co najmniej 15 osób z XII-XV wieku. Były one ułożone warstwowo.

Po sporządzeniu dokumentacji, w nadchodzących tygodniach obecny teren wykopu zostanie ponownie zasypany. Wykopaliska zostaną przeniesione do południowego obszaru odosobnienia, aby dokładniej zbadać ottońską wieżę mieszkalną.

« 1 »

MG/Medievalists.net