Francuski garnek z wrzątkiem

O niezadowolonym społeczeństwie, pułapce Emmanuela Macrona i o tym, kto będzie rządził Francją, mówi Nathaniel Garstecka, paryżanin z urodzenia, redaktor platformy „Wszystko co Najważniejsze".

Karol Białkowski: Według wstępnych wyników w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji prawicowe Zjednoczenie Narodowe uzyskało 33 proc., lewicowy Nowy Front Ludowy 28,5 proc., a 22 proc. przypadło centrowej Razem dla Republiki Emmanuela Macrona. Zaskoczyły Pana te wyniki?

Nathaniel Garstecka: Nie. Francuskie pracownie sondażowe radzą sobie dobrze w porównaniu do podobnych instytucji w innych krajach Europy. Opublikowane wyniki odpowiadają mniej więcej temu, co mówiły sondaże przed wyborami. Nie ma więc zaskoczenia.

System wyborczy we Francji jest dwuetapowy. Już za tydzień druga tura wyborów. Na co wskazują wyniki tej pierwszej?

Przede wszystkim Zjednoczenie Narodowe osiągnęło historyczny wynik. Co więcej, Marine Le Pen (główna postać Zjednoczenia Narodowego) uzyskała mandat w Zgromadzeniu Narodowym już w pierwszej turze. To duży i symboliczny pokaz siły. Najbliższe dni to obmyślanie strategii na drugą turę. Będą setki jednomandatowych okręgów wyborczych, w których zmierzy się po trzech kandydatów z trzech różnych partii. Emmanuel Macron tuż po ogłoszeniu wyników exit poll zaapelował, żeby blokować Zjednoczenie Narodowe, żeby spośród kandydatów centrum i lewicy ten z gorszym wynikiem w pierwszej turze wycofał się i przekazał drugiemu swoje głosy. Wszystko po to, by zwiększyć szansę na pokonanie skrajnej prawicy. Zapowiada się naprawdę bardzo intensywny tydzień negocjacji.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.