30 średniowiecznych rękopisów w zdigitalizowanej formie

Miłośnicy średniowiecznych rękopisów mają jeszcze więcej do odkrycia dzięki Wirtualnej Bibliotece Rękopisów Szwajcarii. W bazie danych umieszczono online 48 rękopisów, z których 30 pochodzi z okresu IX-XV wieku.

Od 2005 roku tzw. e-kodeksy digitalizują rękopisy znalezione w Szwajcarii. Zawierają 3000 rękopisów z prawie stu instytucji. Jest to zdecydowanie jedna z największych tego typu kolekcji internetowych.

Jakie manuskrypty tam znajdziemy? Oto kilka przykładów:

Breviarium OFM 

Brewiarz franciszkański, powstał w latach 1482–1490. Być może został wykonany w mieście Konstancja dla klasztoru franciszkanek. Zawiera marginalne iluminacje na tematy biblijne i hagiograficzne.

Brewiarz można zobaczyć tutaj.

Breviarium OFM (pars aestivalis)

Część brewiarza franciszkańskiego pochodząca z XIV lub XV wieku. Prawdopodobnie brewiarz należał do klasztoru Paradies. 

Speculum humanae salvationis i De passione domini 

Ta papierowa kopia Speculum humanae salvationis została ukończona 30 kwietnia 1388 roku. Skopiował ją Johannis Phister de Gossow. Manuskrypt kończy drugi tekst powstały mniej więcej w tym samym czasie. Przed wejściem w posiadanie Biblioteki Opackiej Saint Gall, kodeks należał do Ulricha Varnbülera, burmistrza i komornika cesarskiego Saint Gall, na co wskazuje ekslibris zamieszczony na pierwszej stronie tomu.

Fragmenty tekstów biblijnych

Kilka fragmentów pochodzi z IX wieku. Ponownie zostały wykorzystane w późniejszych rękopisach i książkach. 

Pontyfikał Jeana de Venningena

Zakupiony na aukcji w 2023 roku tom, który przez długi czas pozostawał w rękach prywatnych, powiększa liczbę dzieł, o których wiadomo, że zostały zamówione przez biskupa diecezji bazylejskiej Jeana de Venningen (1458-1479). Jest to pontyfikał należący do tej samej grupy rękopisów liturgicznych co mszał-pontyfikał i dwa inne pontyfikały, powstałe około 1462-1463 i które są zachowane wzbiorach Bibliothèque cantonale Jurassienne. Skryba zamieścił na manuskrypcie wiele małych obrazków z historycznymi inicjałami.

Pontyfikał do obejrzenia tutaj.

Zobacz więcej rękopisów.

« 1 »

MG/medievalists.net/e-codices.unifr.ch