Partia Donalda Tuska pożarła swoich koalicjantów. Niskie wyniki Trzeciej Drogi i Lewicy pokazują pogłebiającą się polaryzację, a niska frekwencja na wschodzie kraju sprzyjała partii premiera Tuska.
Znamy pierwsze, wstępne, sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce:
Frekwencja wyniosła 39,7 procent.
Prognozowany podział mandatów:
Koalicja Obywatelska - 21
Prawo i Sprawiedliwość - 19
Konfederacja - 6
Trzecia Droga - 4
Lewica - 3.
Czym są wyniki exit poll, czym late poll?
Podawane przez największe stacje telewizyjne w chwili zamknięcia lokali wyborczych wyniki wyborów, tzw. "exit poll" to badania oparte na dużym sondażu,m reprezentatywnej grupy wyborców wychodzących z lokali wyborczych. Wyniki exit poll są stosunkowo precyzyjne, jednak niedokłądne, ponieważ nie wszyscy wyborcy podają odpowiedź zgodną ze stanem faktycznym. Przyjmuje się, że różnica błedu statystycznego wynosi w tym wypadku 3 punkty procentowe.
Kilka godzin później sondażownie podają wyniki "late poll". W przypadku late poll liczone są wstępne wyniki podawane przez komisje wyborcze. Wyniki late poll opierają się na danych przekazanych z przynajmniej 50 proc. komisji, zatem są dużo dokładniejsze niż exit poll. Podstawowa różnica między exit poll a late poll polega na tym, że w przypadku drugich badań pod uwagę bierze się oficjalne dane z komisji wyborczych.
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.