Włochy. Przemoc ze względu na płeć wśród nastolatków

Dotyka 3 na 10 nieletnich. 33 proc. włoskich nastolatków opowiada o zachowaniach zaborczych ze strony swojego partnera.

Badanie ankietowe przeprowadzono na 320 uczniach, zebrano także opinie od 30 tys. nastolatków w internecie. Wczoraj we Włoszech zaprezentowany został raport „Młodzi a przemoc ze względu na płeć”, przygotowany przez Biuro Analiz Kryminalnych Centralnej Dyrekcji Kryminalnej Policji w Rzymie. „Jej dyrektor prefekt Raffaele Grassi zapowiedział utworzenie stałego »stołu dyskusyjnego« pomiędzy radą młodzieżową a policją. Nowość została przyjęta z radością przez rzecznika ds. dzieci i młodzieży Carlę Garlatti” - relacjonuje Enrico Negrotti w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim.

Raport dotyczący młodych ludzi i przemocy ze względu na płeć przedstawia punkt widzenia samej młodzieży, w połączeniu z bazą danych policji. „Wynika z niego, że ponad 3 na 10 młodych ludzi padło ofiarą molestowania za pośrednictwem mediów społecznościowych, wiadomości lub rozmów telefonicznych. A 33 proc. zgłosiło zaborczą postawę ze strony partnera” – zaznacza E. Negrotti.

Badanie przeprowadzono za pomocą anonimowej ankiety, przygotowanej przy wsparciu urzędu Rzecznika Praw Dzieci i Młodzieży. Wzięło w niej udział 320 uczniów V klas szkół ponadpodstawowych. Natomiast w internecie, za pośrednictwem platformy #iopartecipo (wł. Biorę udział), wypowiedziało się 30 tys. młodych w wieku od 14 do 18 lat.

Z ankiety wynika, że strach przed byciem ofiarą przemocy ze względu na płeć jest wyższy wśród uczennic (57 proc.) niż uczniów (10 proc.), a w badaniu internetowym wskazało nań 35 proc. dziewcząt, podczas gdy chłopców było 11 proc.

66 proc. dziewcząt twierdzi, że partnerzy wywierają na nie presję, by nie nosiły niektórych elementów garderoby, a 21 proc. chłopców przyznaje, że ich partnerka nie pozwala im się umawiać z innymi osobami. Jedna na pięć młodych osób znalazła się w „toksycznym związku” i mówi, że partner sprawdza jej komórkę. Około połowy ankietowanych stwierdziło, że nie pochwala kontrolowania smartfona przez partnera, podczas gdy 34 proc. z nich jest to obojętne. Natomiast 2 proc. młodych zaznaczyło, że im to schlebia i chwaliliby się tym swoim znajomym.

Z kolei z danych policyjnych za 2023 rok - jak wylicza „Avvenire” - wynika, że w 76 proc. przypadków ofiarami przemocy seksualnej są kobiety poniżej 34. roku życia. W grupie wiekowej 14-17 odsetek ten wzrósł z 24 proc. w 2020 r. do 27 proc. obecnie, natomiast w przedziale 25-34 lata spadł z 29 proc. w 2020 r. do 26 proc. „W ponad połowie przypadków sprawcy przemocy mają od 25 do 34 lat. W przypadku gwałtów zbiorowych najmłodsi stanowią 73 proc. ogółu i 38 proc. ofiar tzw. pornografii odwetowej” - pisze E. Negrotti.

Gazeta podaje także, że w ostatnim semestrze roku podwoiła się liczba telefonów na numer alarmowy. Natomiast w większości przypadków osoby, które doświadczyły jakiejś formy przemocy, zwierzają się w pierwszej kolejności przyjaciołom lub krewnym.

« 1 »

baja /Avvenire