Nazywany „polskim Gaudim” twórca kościołów Górnego Śląska - architekt Stanisław Niemczyk odebrał dzisiaj w Kielcach nagrodę Per Artem ad Deum - „Przez sztukę do Boga”, przyznaną podczas Targów SacroExpo. Nagrodę wręczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Urodzony w 1943 r. Stanisław Niemczyk zasłynął jako twórca kościołów budowanych przy dużym współudziale parafian, z charakterystycznymi detalami, powstającymi często spontanicznie na placu budowy. Został wyróżniony Honorową nagrodą SARP 1998, a w 2000 r. uhonorowany przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.
Niemczyk ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Miastoprojekcie w Tychach, gdzie zasłynął z tworzenia obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas. Jest autorem budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, ale przede wszystkim – niezwykłych kościołów. Najsłynniejszymi jego projektami są kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach – Dziedzicach, kościół Ducha Świętego w Tychach oraz tamtejszy zespół klasztoru i kościoła franciszkanów.
Architekt mieszka w Tychach, prowadzi biuro Ars Architektura SC.
„Sztuka otwiera się na piękno, a gdzie je odnajdziemy, jeśli nie w Bogu” – mówił wręczając nagrodę, abp Migliore.
„Nie jestem w stanie zabrać swoich budowli i zaprezentować je państwu, zapraszam więc do odwiedzenia Górnego Śląska, ale i do obejrzenia mojej wystawy na SacroExpo” – mówił architekt.
Medal Per Artem ad Deum ustanowił w 1982 r. Jan Paweł II, a Sacro Expo mają wyłączność w przyznawaniu tego zaszczytnego odznaczenia. Wręczono je już siedmiokrotnie. Medal „Przez sztukę do Boga” otrzymali m.in.: Stanisław Słonina, Leszek Mądzik, Wojciech Kilar i Krzysztof Zanussi.
Targi SacroExpo trwają w Kielcach od 13 do 15 czerwca. Otworzył je dzisiaj uroczyście nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.
Na targach prezentuje się ponad 300 wystawców z 15 krajów, w tym po raz pierwszy ze Stanów Zjednoczonych i z Rumunii, oferujących niemal wszystko, co może być potrzebne do budowy, wyposażenia i renowacji kościołów oraz do sprawowania w nich liturgii i do sprawnego funkcjonowania współczesnych parafii.
Wystawie towarzyszą imprezy artystyczne i muzyczne, które odbywają się przez trzy dni. Dzisiaj, poza ofertą targową, przewidziano dla zwiedzających zorganizowany po raz drugi Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO – impreza dla firm i odbiorców nastawionych na produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków.
Od kilku lat targom towarzyszy także Międzynarodowa Konferencja Muzealników „Muzea naszych czasów” i konferencja „Kościoły naszych czasów”.
Wystawa potrwa do środy.