Objawienia należy traktować jako pomoc w wierze i nie powinno się ich lekceważyć. W jakim zakresie z nich skorzystamy, zależy od nas – najnowszy dokument Dykasterii Nauki Wiary komentuje ks. dr hab. Marek Gilski, prof. UPJPII w Krakowie.
Magdalena Dobrzyniak: Ogłoszony właśnie dokument Dykasterii Nauki Wiary nosi tytuł: „Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych”. O jakie zjawiska chodzi?
ks. Marek Gilski: W dokumencie wymienia się całą gamę zjawisk, które należy badać i oceniać. Chodzi o objawienia lub wizje Chrystusa albo Najświętszej Maryi Panny, łzy płynące ze świętych obrazów, pocenie się, krwawienie, zmiany zachodzące na konsekrowanych Hostiach, wewnętrzne lub zewnętrzne głosy itp. Odnajdziemy tutaj także kryteria, które pozwalają oceniać tego typu zjawiska.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).