W środę, 15 czerwca, odbędzie się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Omawiane będą m.in. procedura przy zmianach ustawy o stosunku państwa do Kościoła, dialog prezydencji w Radzie UE z Kościołami oraz zamknięcie prac Komisji Majątkowej. Spotkanie odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
W rozmowie z KAI rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch omawiając poszczególne tematy spotkania wyjaśnił, że zarówno strona rządowa jak i kościelna pragną wypracować odpowiednie procedury, które muszą być podjęte jeśli dojdzie w przyszłości do zmian w Ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego.
Jeśli chodzi o kolejną kwestię spotkania czyli dialog prezydencji w Radzie UE z Kościołami ks. Kloch wyjaśnił, że każde państwo, które przewodniczy Radzie Unii Europejskiej ma obowiązek jeden raz spotkać się z przedstawicielami Kościołów i nie chodzi tu tylko o Kościoły działające na terenie państwa sprawującego prezydencję, ale o Kościoły o zasięgu światowym.
Zapytany czy podczas planowanego posiedzenia strona kościelna zwróci się do rządu z prośbą o umieszczenie w priorytetach polskiej prezydencji polityki rodzinnej ks. Kloch przypomniał, że zagadnienia takie podjęła już trwająca obecnie prezydencja węgierska.
W odniesieniu do kolejnego tematu czerwcowego spotkania strony rządowej i kościelnej, czyli zamknięcia prac Komisji Majątkowej ks. Kloch wyjaśnił, że „zapewne oznacza to podsumowanie przez obie strony zagadnienia”.
Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu odbędzie się 15 czerwca. Początek zaplanowano na godz. 11.00.
Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski rozpatruje problemy związane z rozwojem stosunków między państwem i Kościołem oraz sprawy interpretacji niniejszej ustawy i jej wykonywania.