Od ubogich uczymy się znacznie więcej niż od bogatych - podkreśla w rozmowie z KAI o. Antonello Cadeddu, jeden z założycieli wspólnoty Przymierze Miłosierdzia
Wraz ze swoimi współpracownikami z Brazylii prowadzi on rekolekcje w Bielsku-Białej. W zakończonym spotkaniu zamkniętym dla kapłanów udział wzięło ponad czterdziestu księży z Polski i zagranicy. 9 i 10 czerwca zaplanowano rekolekcje zamknięte dla wiernych na terenie bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Natomiast w sobotę, 11 czerwca, misjonarze poprowadzą otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych.
Włoski misjonarz, który wspólnie z innym zakonnikiem służy najuboższym w brazylijskim Sao Paulo przyznaje, że pomoc ubogim może wiele nauczyć tych, którzy ją niosą.
TŁUMACZENIE:
„Ubogi dzieli się wszystkim, ubogi pomaga, ma większą wrażliwość, żeby poszukiwać prawdy. Bo on stracił wszystko. Kiedy da się ubogim prawdę i rzeczywiście kocha, oni odpowiadają bez miary. Ten ubogi może mieć tylko małą bułeczkę, ale jeśli zaczyna się mu mówić o Jezusie, który staje się Jego przyjacielem, on podzieli się tą bułką. Może sam umrzeć z głodu, ale podzieli się nią. A bogaci nie robią tego za często”.
Według misjonarza podczas gdy ewangelizacja w Brazylii koncentruje się na pracy z ludźmi żyjącymi w biedzie materialnej, o tyle w Europie chodzi o to, by dotrzeć do ludzi cierpiących bardziej na biedę duchową.
O. Cadeddu wyjaśnił, że podczas rekolekcji dla kapłanów starał się pogłębić tematykę uzdrowienia wewnętrznego.
TŁUMACZENIE:
„Były to trzy przepiękne dni. Widziałem jak kapłani byli zaangażowani. Najczęściej nie mówi się na te tematy. A jest to temat bardzo konkretny. Bo człowiek, tak samo kapłan, jak osoba świecka, potrzebuje być głęboko uzdrowiony. I dlatego wierzę, że byli tym bardzo zainteresowani”.
W rekolekcjach kapłańskich wieli udział księża z różnych diecezji, a także polscy księża pracujący na co dzień poza krajem: m.in. w Czechach, Białorusi, Słowacji, Urugwaju, Boliwii czy na Filipinach. Założycielowi wspólnoty towarzyszyli młodzi misjonarze z Sao Paulo.
Organizatorem czerwcowych rekolekcji w stolicy Podbeskidzia są Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego (ZAK) przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej oraz tamtejsza wspólnota księży pallotynów.