O okolicznościach wstąpienia Polski do Unii, sporach we Wspólnocie oraz kryzysie, w jakim się znajduje, mówi dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Kamil Zajączkowski.
Bogumił Łoziński: Pierwszego maja mija 20 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jaki jest bilans naszej obecności we Wspólnocie?
Kamil Zajączkowski: W wymiarze politycznym, ekonomicznym i społecznym ten bilans jest jednoznacznie pozytywny. To pokazują nie tylko wyniki opinii społecznej, ale także wskaźniki makro- i mikroekonomiczne. Polska zyskała różnego rodzaju korzyści, które są widoczne w statystykach, ale także w wymiarze społecznym. Polacy są jednymi z największych zwolenników idei integracji europejskiej. Te 20 lat pokazało też, że intensywnie uczymy się Unii – mówię o klasie politycznej, o przedsiębiorcach i o społeczeństwie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.