W niedzielę odczytany zostanie w kościołach edykt abp. Marka Jędraszewskiego ogłaszający decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć, świeckiej wolontariuszki misyjnej z Libiąża.
Edykt podkreśla, że po tragicznej śmierci Heleny Kmieć w Cochabambie w Boliwii "spontanicznie pojawiła się wśród wiernych opinia o jej świętym życiu oddanym Bogu i Kościołowi". "Wiele osób modliło się i modli za Jej wstawiennictwem. Przykład Służebnicy Bożej z pewnością może stanowić inspirację do tego, by w życiu - szczególnie ludzi młodych - z wielką pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną" - czytamy w dokumencie.
Arcybiskup krakowski apeluje także do wszystkich, którzy posiadają "jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Sługi Bożej, zarówno pozytywne jak i negatywne", o przekazanie ich do 30 czerwca do Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Paweł Wróbel SDS prosi natomiast o kontakt wszystkie osoby, które mogą podzielić się wiedzą na temat życia Heleny Kmieć oraz informacjami dotyczącymi łask, które przypisywane są jej wstawiennictwu. Korespondencję można kierować na adres: Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć, ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków, e-mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl lub tel. +48 12 352 27 55.
Uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć odbędzie się 10 maja o 10.00 w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana służebnicą Bożą. Przewidziana jest transmisja na żywo.
Helena Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 r. w Krakowie. Była absolwentką Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Na ostatnie dwa lata liceum zdobyła stypendium do prestiżowej Leweston School w Sherborne w Wielkiej Brytanii, gdzie zdała maturę. Studiowała inżynierię chemiczną w języku angielskim na Politechnice Śląskiej. Dyplom magistra inżyniera obroniła w 2014 r. Równolegle ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gliwicach, a następnie rozpoczęła pracę jako stewardessa w liniach lotniczych.
Do Wolontariatu Misyjnego Salvator w Trzebini wstąpiła w 2012 r. Od początku mocno angażowała się w działalność wspólnoty. Zawsze gotowa do podjęcia odpowiedzialności za inicjatywy misyjne, chętnie służyła talentem muzycznym.
Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. Działała również w Duszpasterstwie Akademickim w Gliwicach, śpiewała w Chórze Akademickim Politechniki Śląskiej. Angażowała się w pomoc dzieciom w nauce w świetlicy Caritas i działalność Katolickiego Związku Akademickiego w Gliwicach.
W lipcu 2016 roku pełniła funkcję koordynatorki Światowych Dni Młodzieży w rodzinnej parafii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła posługę jako wolontariuszka misyjna w Boliwii, z zamiarem półrocznej pomocy Siostrom Służebniczkom Dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabamba, gdzie została zamordowana 24 stycznia 2017 r.
W 1. rocznicę śmierci powstała Fundacja im. Heleny Kmieć, założona przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny oraz osób, które pragną kontynuować jej dzieło poprzez wsparcie materialne i modlitewne. Za główną misję postawiła sobie wszechstronne wsparcie placówek misyjnych w opiece nad dziećmi i młodzieżą w krajach misyjnych, które zmagają się z wieloma problemami, takimi jak bieda, bezdomność, choroby czy brak edukacji.
Fundacja prowadzi stronę internetową poświęconą Helenie Kmieć. Organizuje również konkursy dla dzieci i młodzieży związane z misją i charyzmatem jej patronki.
W Trzebini natomiast powstaje Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć. Placówkę tworzą Fundacja im. Heleny Kmieć oraz Wolontariat Misyjny Salvator. Centrum będzie mieściło się przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w należącym do zgromadzenia salwatorianów dwukondygnacyjnym budynku, w którym niegdyś znajdowała się drukarnia. Będą tam organizowane wydarzenia edukacyjne i kulturalne. Ma to być miejsce żywej pamięci o Helenie, formacji wolontariuszy, zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz gabinetu terapeutycznego. Gospodarze będą dysponowali również zapleczem noclegowym.
W najbliższym wydaniu "Gościa Niedzielnego" ukaże się wywiad z rodzicami Heleny Kmieć - Barbarą i Janem. Pełna wersja rozmowy będzie również dostępna w subskrypcji w serwisie internetowym "Gościa".
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).