Czym jest zmyszenie? Kim jest Dostojna Makulatura? Odsłaniamy tajemnice Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego, który istnieje pod Wawelem niemalod stu lat.
Historia sięga roku 1930 i Towarzystwa Miłośników Książki, które powstało wówczas w Krakowie. O tym, że cieszyło się zainteresowaniem, świadczy ogromna na tamte czasy liczba członków – ok. 450 luminarzy życia intelektualno-towarzyskiego w królewskim mieście, przedstawicieli świata akademickiego i biznesu. Prym wśród nich wiódł profesor Akademii Sztuk Pięknych Kazimierz Witkiewicz, malarz, grafik i bibliofil. Towarzystwo spotykało się w hotelu Grand, ówczesnym domu kapitulnym dla bibliofilów. Niepokornym miłośnikom książek przeszkadzały jednak formalizm narzucony przez formułę stowarzyszenia, biurokracja, sprawozdania, księgowość. Podczas licznych biesiad deliberowano, jak się z tych ograniczeń wyzwolić. – Zapadła decyzja: zakon! Ale jaki zakon? Rycerski! – opowiada Wielki Mistrz Jerzy Duda.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).