Specjalne badania wykonano dla Krajowej Rady Młodzieży we Włoszech. Oprócz nadziei wyłaniają się z nich także obawy dotyczące pracy i równości płci.
Jak pisze Antonino Casadonte w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim, pomimo wojen, kryzysu energetycznego, biedy i bezrobocia u młodych Włochów przeważają pozytywne nastroje i przekonanie, że najbliższe lata będą pomyślne. „Zaskakujący, biorąc pod uwagę moment, w którym żyjemy, jest także wskaźnik pewności siebie młodych” – zaznacza gazeta. 71,7 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat oraz 68,5 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat ma „średnio-wysoki wskaźnik pewności siebie”. Z zaprezentowanego wczoraj przez ministra sportu Andreę Abodiego raportu wynika, że 53 proc. osób powyżej 18. roku życia z nadzieją patrzy w przyszłość.
Niespodzianką jest pozytywne zdanie na temat pracy aż 90 proc. młodych, choć 7 na 10 z nich uważa wynagrodzenia za zbyt niskie oraz negatywnie ocenia związek między pracą a czasem wolnym. W dodatku 95-96 proc. młodych nie ma możliwości zdobycia stałej umowy, a podjęcie studiów zależy od warunków ekonomicznych rodziny.
Ciekawe jest również to, że 76 proc. młodych Włochów ma zaufanie do Unii Europejskiej. Wszyscy ankietowani zgodnie twierdzą, że sytuacja mężczyzn jest w ich kraju lepsza niż kobiet – uważa tak 58 proc. osób w wieku od 18 do 34 oraz 43-44 proc. osób powyżej 35. roku życia.
Badania przeprowadzono przy udziale Instytutu Piepoli, a uwzględnia ono 15 różnych wskaźników. Prowadzone co dwa miesiące sondaże mają pozwolić zrozumieć ewolucję myślenia młodzieży, koncentrując się na różnych obszarach – m.in. właśnie pracy, równości płci, zaufaniu do instytucji.
Wśród działań, które powinien podjąć rząd, minister Abodi wymienił m.in. poprawę dostępu młodych do kredytów. W najbliższych dniach mają się odbyć rozmowy w tej sprawie ze Stowarzyszeniem Banków Włoskich.
„Inne badanie dotyczące młodych ludzi zostało przeprowadzone przez Centrum Badawcze ds. Rozwoju Społeczności i Współistnienia Organizacyjnego Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie na zlecenie Chrześcijańskiego Związku Przedsiębiorców” – relacjonuje A. Casadonte. Wynika z nich, że mediolańska młodzież jest „zdeterminowana, zmotywowana, zdolna do podejmowania wyzwań, aby osiągnąć niezależność osobistą i ekonomiczną”. I choć i tutaj panują wielki entuzjazm i silna tendencja do inwestowania we własną przyszłość, nie brakuje też niepewności i dezorientacji.
Badanie to przeprowadzono na próbie 764 młodych w wieku od 18 do 28 lat. Elena Marta, dyrektor Centrum Badań Uniwersytetu Katolickiego, skomentowała: „Wartość tego badania polega na słuchaniu młodych ludzi, wychodzeniu poza stereotypy, a także na międzypokoleniowym odczytywaniu sensu pracy”.
baja /Avvenire