Jak na sakrament pokuty patrzą ci, którzy każdego dnia jednają ludzi z Bogiem?
Spowiedź jest dla wielu najtrudniejszym spośród siedmiu sakramentów. Nawet wśród gorliwych, świadomie przeżywających swoją relację z Bogiem wiernych nietrudno spotkać osoby, które na myśl o konieczności wyznania grzechów czują dyskomfort, obawy, a czasem paraliżujący lęk. Nie pomaga przekaz medialny, w którym spowiedź przedstawiana jest często jako perwersyjna tortura, podczas której ciekawski ksiądz wypytuje o intymne szczegóły z życia, żeby na koniec zrugać penitenta i wyrzucić go z konfesjonału. Nie pomagają czasem niestety sami księża, którym zdarza się nie mieć wystarczającej delikatności i mądrości podczas posługi.
Dobromiła i Stanisław Salikowie, Kamień z serca, Instytut Gość Media, Katowice 2024, ss. 264Klękając u kratek, rzadko zastanawiamy się jednak, jak na spowiedź patrzą ci, którzy każdego dnia zasiadają w konfesjonałach. A przecież znajdują się oni w podwójnej roli: są spowiednikami, ale sami także korzystają z sakramentu pokuty i mają własne doświadczenia bycia penitentem. I o te doświadczenia z obu stron kratek konfesjonału Dobromiła i Stanisław Salikowie pytają 23 kapłanów – młodszych i starszych, biskupów i wikariuszy, profesorów i „zwyczajnych” proboszczów. To nie ankieta, w której każdy kapłan odpowiada na wystandaryzowane pytania, tylko osobiste rozmowy, w których poruszane kwestie autorzy niejako dobrali do poszczególnych rozmówców. A ci odpowiedzieli szczerze i otwarcie.
Rozmowy łączą w sobie praktyczne, często bardzo konkretne wskazówki, pomagające w przygotowaniu i dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania, z osobistymi świadectwami kapłanów, w których wspominają oni ważne dla siebie momenty związane z udzielaniem i otrzymywaniem Bożego przebaczenia. Dzięki temu często niewidoczni zza zasłony konfesjonału spowiednicy mogą stać się czytelnikom bardziej dostępni, bliżsi.
Mamy nadzieję, że siła świadectwa naszych rozmówców jest w stanie pomóc nam, świeckim, podchodzić do konfesjonału z większą odwagą i z poczuciem bycia – wraz z szafarzami sakramentów – »kimś jednym w Chrystusie«
– piszą we wstępie autorzy. Ale książka może być także doskonałym wsparciem dla kapłanów, którzy – dzięki poznaniu perspektywy innych spowiedników – będą mogli rozwijać swoją wrażliwość na potrzeby penitentów.
Książkę „Kamień z serca” można zamówić w naszym sklepie: SKLEP.GOSC.PL
Agnieszka Huf