Od 1 do 5 października w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia. Pierwszy odbył się w kwietniu 2008 roku w Rzymie z inicjatywy kard. Christopha Schonborna i kard. Stanisława Dziwisza.
Wziął w nim udział także kard. Camillo Ruini - wieloletni współpracownik Jana Pawła II. Jak podkreśla emerytowany wikariusz generalny Rzymu, drugi Kongres jest ważniejszy.
TŁUMACZENIE:
„Pamiętam kongres, który odbył się w Rzymie kilka lat temu z kardynałem Dziwiszem i kard Schonbornem, ale myślę, że kongres w Krakowie jest jeszcze ważniejszy. Po beatyfikacji Jana Pawła II, który był wielkim apostołem miłosierdzia bożego XX i XXI wieku.”
Jak dodaje kard. Ruini również miejsce Kongresu krakowskie Łagiewniki mają znaczenie, ponieważ to one uznawane są za światową stolicę kultu Bożego Miłosierdzia.
TŁUMACZENIE:
„Ponieważ tutaj żyła s. Faustyna Kowalska, wielka mistyczka, która otrzymała bezpośrednio od Pana Jezusa objawienie Boga Miłosiernego dla człowieka grzesznego. Wspominamy także, że stąd pochodzi Jan Paweł II, który w swojej drugiej encyklice Dives in misericordia wskazał ludzkości drogę Bożego Miłosierdzia dzisiaj. Dzisiaj, chociaż wielu nie zna tego tematu, ludzkość ma szczególną potrzebę Miłosierdzia Bożego.”
Kongres odbędzie się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei”. W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. Będzie to również czas odczytywania orędzia miłosierdzia w kontekście „nowej ewangelizacji” i szukania nowych metod dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia przed światem. Szczegółowy program oraz wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie www.wacom2011.pl.