Władze chińskie wzmogły kontrole nad katolikami przed przypadającym jutro Światowym Dniem Modlitwy za Kościół w Chinach, ogłoszonym przez Benedykta XVI
Papież wyznaczył Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach na 24 maja, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, czczonej w sanktuarium w Szeszan, położonym 40 km od centrum Szanghaju. Mszę św. ma tam jutro odprawić biskup pomocniczy Xing Wenzhi. Biskup Szanghaju, 95-letni Aloysius Jin Luxian nie weźmie udziału w uroczystościach, gdyż w tym miesiącu już dwukrotnie przewodniczył liturgii w Szeszan – 2 i 11 maja.
Tymczasem policja zatrzymała księży podziemnych wspólnot katolickich Szanghaju i wywiozła ich na „wycieczkę turystyczną”, aby uniemożliwić im zorganizowanie zaplanowanych już na 24 maja pielgrzymek do Szeszan. Wczoraj pod nieobecność swoich kapłanów żadna ze wspólnot podziemnych nie mogła uczestniczyć w niedzielnej Mszy św.
Z kolei na północy Chin aresztowano kapłanów, działających bez zgody władz, którzy rozprowadzali kopie modlitwy do Matki Bożej z Szeszan.
Wspólnoty podziemne modlić się będą jutro za swych biskupów, którzy zaginęli po aresztowaniu przez policję. 77-letni bp James Su Zhimin z diocesi Baoding w prowincji Hebei zniknął w 1996 r., zaś 88-letni bp Cosma Shi Enxiang z diecezji Yixian, również w Hebei – w 2001 r.
Z kolei katolicy z diecezji Zhengding w Hebei pomodlą się za swojego biskupa, Juliusa Jia Zhiguo, który od 18 maja przebywa w szpitalu z powodu choroby serca. Nawet tam znajduje się on pod kontrolą policji.
W Luoyangu w prowincji Henan podziemni katolicy są oburzeni faktem zniszczenia przez władze krzyża na grobie bp. Li Hongye, zmarłego 23 kwietnia br.
W Hohhot w Mongolii Wewnętrznej bp Meng Qinglu przypomniał wiernym o Światowym Dniu Modlitwy za Kościół w Chinach, aby w ten sposób ożywili swoją łączność z Kościołem powszechnym. Natomiast w Taiyuan w prowincji Shanxi, nie mogąc pojechać do Szeszan, katolicy postanowili udać się z pielgrzymką do lokalnych sanktuariów na Wzgórzu Siedmiu Bólów i na Wzgórzu Jedynego Źródła. Ci, którzy zostaną w swoich kościołach, będą się wspólnie modlić na różańcu, odprawią adorację Najświętszego Sakramentu i Msze św.
Według informacji agencji AsiaNews, do niektórych wspólnot katolickich nie dotarła w ogóle informacja o apelu Benedykta XVI z 18 maja w sprawie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach i nie wezmą w nim udziału.